Book crossing, czyli uwolnij swoje książki!

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Ekohobby

Book crossing, czyli uwolnij swoje książki!

Książki lubią być czytane!

 

Uwalnianie książek to pozostawianie ich w miejscach publicznych, aby inne osoby mogły je wziąć, przeczytać, a następnie przekazać dalej. Dzięki temu jeden zakup przysłuży się wielu osobom, a takie działanie jest zarówno ekonomiczne i sprzyjające ochronie środowiska. Proste i ciekawe? Taka jest właśnie idea bookcrossingu.

 

Ruchoma biblioteka

Wędrujące książki mają za zadanie spopularyzować czytelnictwo na całym świecie.  W Polsce w 2010 roku aż 56 % ludzi nie przeczytało ani jednej książki! Ruchoma biblioteka, bez siedziby, regałów i czytelni, oznacza łatwiejszy dostęp do książek, zwłaszcza  dla osób, których nie stać na ich zakup.  W domach części z nas książki leżą bezużytecznie, podczas gdy inni marzą o przeczytaniu czegoś ciekawego. Czytanie książek jest rozwijającą i nie zużywającą prądu rozrywką. Dbając o środowisko pamiętaj o tym, że ważne jest, aby zakupione rzeczy były używane jak najdłużej, więc jeśli masz ku temu możliwości- uwolnij swoją książkę!

 

Akcja daje też szansę samotnikom do nawiązania nowych znajomości, inicjowania dyskusji i rozmów. Na  forach dedykowanych bookcrossingowi można wymieniać się opiniami o konkretnych książkach, o nowych miejscach pozostawień, a także umówić się na spotkanie i przekazanie lektury.

 

Idea przechodzenia książek z rąk do rąk to także ochrona środowiska- pozwala na ponowne wykorzystanie przedmiotów i ogranicza ich marnowanie. Do produkcji 100 kg papieru potrzeba dwóch średniej wielkości drzew. Jedno drzewo w ciągu roku produkuje tlen wystarczający dla 10 osób. Aby wyprodukować 1 ryzę (500 kartek) papieru o masie 2,5 kg zużywa się między innymi około 26 kWh energii, 130 litrów wody i  7,5 kg drewna.

 

Święto wolnych książek

W okolicach czerwca organizowane jest ogólnopolskie Święto Wolnych Książek – w tym roku, 20 czerwca, miała miejsce jego IX edycja. Tego dnia organizowane są specjalne akcje uwalniania książek, konkursy, wystawy i wiele innych działań promujących czytelnictwo. W ramach bookcrossingu odbywają się również spotkania z autorami, happeningi i przekazywanie wolnych książek różnym instytucjom m.in. domom spokojnej starości, przedszkolom i noclegowniom.  Dzięki takim działaniom w Polsce jest już ponad 140 tysięcy uwolnionych pozycji książkowych oraz 20 tysięcy miejskich regałów książkowych, gdzie oddaje się i pożycza lektury.

Zobacz również: