Zdrowiej i taniej, czyli podróżowanie w stylu EKO

Dodano: 23 Oct, 2013 / link do strony nadrzędnej Ekohobby

Mały rower

Każdy z nas w swoim codziennym życiu przyczynia się do zwiększenia emisji spalin. Zanieczyszczone powietrze, wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Istnieje kilka sposobów na to, aby w prosty sposób przyczynić się do ograniczenia emisji spalin. Każdy z nas może to zrobić – wystarczy tylko wcielić w życie zasady zrównoważonego transportu.

 

Zrównoważony transport to ograniczenie użycia środków komunikacji szkodliwie wpływających na środowisko oraz wykorzystywanie transportu przyjaznego naturze. Niestety wiele podróży miejskich, nawet tych krótkich (np. do 5 km), wciąż odbywa się za pomocą samochodu. Niestety to właśnie samochody generują największą ilość spalin, zwłaszcza w zatłoczonych miastach, gdzie bardzo często stoją w korkach.

 

By żyć w zgodzie z naturą oraz ze swoim portfelem wystarczy zmienić swoje codzienne nawyki, dotyczące podróżowania, wykorzystując jeden z poniższych sposobów:

 

– korzystajmy ze środków komunikacji miejskiej takich jak autobusy czy tramwaje – zazwyczaj mają one specjalnie wyznaczone pasy ruchu drogowego, dzięki czemu nie stoją w korkach, a więc na miejsce dojedziemy szybciej. Jazda transportem publicznym ma też inne zalety – bilet miesięczny  jest tańszy niż koszt paliwa, a dodatkowo decydując się na jazdę komunikacją miejską ograniczymy emisję spalin do atmosfery.

 

– przesiądźmy się na rower – z perspektywy naszego środowiska jest to najmniej szkodliwy środek transportu, a z perspektywy naszego zdrowia – najbardziej pożądany. Jadąc na rowerze nie tylko dbamy o naszą kondycję fizyczną, ale również zapobiegamy emisji spalin. Dodatkowo, unikniemy również korków.

 

– chodźmy pieszo – jeżeli mamy zamiar wybrać się do pobliskiego sklepu czy odwiedzić niedaleko mieszkających znajomych, warto przejść się na piechotę – dzięki temu nie tylko zrobimy sobie zdrowy spacer, ale także przyczynimy się do ochrony środowiska.

 

– grupowe dojazdy – jest to alternatywa, którą warto rozważyć, gdyż jest bardzo ekonomiczna (gdy kilka osób dojeżdża np. do pracy jednym samochodem rozkładają się koszty paliwa) i korzystna dla środowiska (nie generuje się tyle spalin, ile wówczas, gdy każda z tych osób jechałaby indywidualnie). Jest to z pewnością ciekawa opcja dla osób, które pracują razem w tym samym miejscu pracy.

Z badań i obserwacji wynika, że wiele osób dojeżdża samochodem do pracy – często w podobnym kierunku i o podobnej porze. W aucie często jest tylko kierowca.

Pomyśl, o ile luźniej byłoby na drogach, gdyby każdy kierowca wiózł ze sobą przynajmniej jednego pasażera!

Tak właśnie zrodziła się idea wspólnych dojazdów, określanych mianem carpooling. Proponując wspólną podróż nie tylko zyskasz towarzysza i obniżysz koszty przejazdu, ale także przyczynisz się do redukcji emisji spalin i zadbasz o środowisko.

 

Wszystkie wymienione wyżej sposoby przynoszą nieocenione korzyści dla naszego zdrowia i środowiska. Przynajmniej częściowa rezygnacja z jazdy samochodem przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery, ograniczenia korków w miastach oraz hałasu. Ochronimy również zieleń w przestrzeni miasta (nie będą potrzebne dodatkowe parkingi), oszczędzimy także czas i pieniądze.