Idealny rower

Dodano: 23 Oct, 2013 / link do strony nadrzędnej Rower

Rower na łące

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zakup roweru jest sprawą łatwą. Jednak okazuje się, że kwestia ta jest trochę bardziej złożona. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę kupując rower i jak dobrać model odpowiedni dla siebie?

 

Dlaczego rower?

O tym, że rower jest przyjazny zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia nie trzeba nikogo przekonywać. Warto docenić ten środek transportu, gdyż dzięki niemu możemy połączyć przyjemne z pożytecznym – wybierając rower dojedziemy na miejsce szybciej, ponieważ ominiemy wszystkie korki, co więcej zaoszczędzimy pieniądze, bo nie będziemy musieli wydawać ich na paliwo, a na dodatek zadbamy o swoją kondycję fizyczną. Jazda na rowerze – podobnie jak każdy inny sport – sprawia, że organizm wydziela endorfiny zwane hormonami szczęścia, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Dodatkowo podczas jazdy kształtujemy mięśnie nóg, klatki piersiowej, a także pleców, dzięki czemu wzmacniamy kręgosłup. Przemieszczanie się na rowerze jest także doskonałym treningiem dla serca – sprawia, że nasz układ krążenia pracuje lepiej, dzięki czemu chronimy go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami.

 

Jaki rower?

Zakup roweru powinien być decyzją przemyślaną. Warto zastanowić się do jakich celów będziemy go używać – czy będzie nam służył jako transport do pracy, czy też potraktujemy go rekreacyjnie lub turystycznie. W każdym wypadku rozmiar roweru musi być dopasowany do naszego wzrostu, dlatego najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu z rowerami – w takim miejscu sprzedawca doradzi nam najlepiej, jaki rower będzie dla nas najlepszy. Warto zwrócić uwagę także na to, by siodełko i kierownica znajdowały się na odpowiedniej wysokości– dzięki temu zachowamy prawidłową postawę ciała i unikniemy bólów kręgosłupa.

Istnieje wiele typów rowerów – przemyślmy jaki będzie najlepszy dla nas. Poniżej znajduje się opis kilku najczęściej wybieranych wariantów:

 

Rower MTB (tzw. górski) – ten rower idealnie nadaje się na wyprawy w trudny teren. Górski rower dobrze poradzi sobie z leśnymi i polnymi drogami, łatwo przejedzie także przez piach czy podmokłą ścieżkę. Rower górski również w mieście jest dobrym wyborem – szerokie opony i amortyzacja przydadzą się w starciu z wysokimi krawężnikami.

 

Rower szosowy (tzw. kolarzówka) – jeżeli planujemy wyruszać w długie trasy, najlepszym rodzajem roweru będzie dla nas właśnie rower szosowy. Bardzo dobrze sprawdza się na gładkich nawierzchniach asfaltowych lub betonowych. Sylwetka jaką przybieramy w czasie jazdy jest mniej komfortowa niż na rowerze trekkingowym, ale tę wadę wynagrodzi nam większa szybkość.

 

Rower trekkingowy – ten typ roweru jest czymś pośrednim między opisanymi wyżej dwoma wariantami: górskim i szosowym. Doskonale nada się zarówno do jazdy po mieście, jak i po niezbyt trudnych terenach.

 

Rower miejski (inaczej citybike) – przeznaczony jest on głównie do jazdy po mieście. To właśnie ten typ roweru pozwoli mieszkańcom miast połączyć przyjemne z pożytecznym – można go wykorzystać jako środek transportu do pracy, szkoły, pobliskiego sklepu lub by załatwić różne codzienne sprawy.

 

Wybierając rower, pamiętajmy o koniecznych dodatkach – oświetlaniu na przód i tył oraz kasku. Jeśli zamierzamy zostawiać rower na mieście, zainwestujmy w dobre zabezpieczenie do przypięcia roweru. Najlepsze są łańcuchy i zapięcia zwane u-lock. Najmniej godne zaufania są stalowe zaplatane linki – ich przecięcie to dla złodzieja kwestia chwili. Pamiętajmy też, by rower przypinać za ramę, nie za koło, które łatwo jest odpiąć nawet bez użycia narzędzi.