Kosmetyki

Wybieramy kosmetyki z głową!

Dodano: 13 Nov, 2012 / link do strony nadrzędnej Kosmetyki

Wybieramy kosmetyki z głową!

Czym kierujesz się przy wyborze kosmetyków? Przeznaczeniem dla konkretnego typu cery, zapachem, wydajnością, a może zwracasz uwagę na to, z jakich składników został wykonany? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dla naszego ciała, dlatego przed zakupem warto przeczytać etykietę, na której zamieszczono szczegółowe informacje o produkcie.

 

Jak czytać, żeby przeczytać?

Kolorowe i eleganckie opakowanie może przykuwać wzrok, a piękny zapach kosmetyku namawiać do szybkiego zakupu. Nie zapominaj jednak, że skład kosmetyku jest ważniejszy niż zapach lub wygląd pudełeczka. Niektóre substancje zawarte w produkcie kosmetycznym mogą niekorzystnie wpływać na organizm, wywołując na przykład wypryski. Parabeny, choć przedłużają trwałość kosmetyków, mogą powodować alergiczne stany zapalne skóry.

 

Nazwa produktu znajduje się z przodu opakowania, jednakże większość interesujących informacji umieszczana jest z tyłu. Na etykietach, oprócz listy składników, powinny znaleźć się informacje o sposobie użycia produktu, bezpieczeństwie korzystania, ostrzeżenia i specjalne instrukcje. Bez problemu powinniśmy również doszukać się informacji dotyczących daty ważności, numeru serii oraz pojemności opakowania. Produkt powinien zawierać także dane producenta.

 

Kosmetyki naturalne

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wyroby naturalne czy konwencjonalne, pamiętaj, aby mieć na uwadze to, co jest bardziej korzystne dla twojego organizmu. Co zatem wyróżnia kosmetyki naturalne? Przede wszystkim zawartość składników pochodzenia naturalnego i roślinnego. Składniki tych kosmetyków nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń mogących zagrażać naszemu zdrowiu. Najlepiej, gdy krem zawiera  tłoczone na zimno i nierafinowane oleje roślinne. Za łączenie olejów z wodą odpowiedzialne są emulgatory, które w produktach tego rodzaju również są pochodzenia roślinnego. Warto jednak pamiętać, że nawet naturalne składniki  są w stanie uczulić bardzo wrażliwe osoby. Przykładem takiej substancji, która może powodować alergie, są olejki eteryczne stosowane dla uzyskania łagodnego zapachu.

 

 

Certyfikaty

Dodatkową wskazówką przy wyborze kosmetyku są oznaczenia certyfikacyjne. Informują one o produkcie, który nie tylko spełnia normy prawne, ale również został wyprodukowany w warunkach możliwie przyjaznych środowisku. Jeśli szukasz naturalnego preparatu do pielęgnacji ciała, zwróć uwagę na certyfikaty jakie posiada. Jednym ze znaków jest EcoGarantie, który informuje o ekologicznym procesie produkcji, bezpieczeństwie i zachowaniu równowagi między ludźmi, zwierzętami i roślinnością. Ważną informacją dla konsumenta jest napis i logo Animal Friendly, BWC lub Not Tested on Animals. Informuje on o tym, iż podczas testów laboratoryjnych poszczególne składniki oraz kosmetyki z tym znakiem nie były testowane na zwierzętach. Produkty, które nie zawierają szkodliwych dla warstwy ozonowej gazów posiadają znak CFC free lub Ozone friendly.

 

Zalety

Jedną z zalet kosmetyków ekologicznych i tych pochodzenia naturalnego, jest nie wykorzystywanie do ich produkcji składników pochodzenia zwierzęcego. Substancjami, których z pewnością nie znajdziesz w naturalnym produkcie może być np. chiton, który uzyskiwany jest z pancerzy skorupiaków, a także kwas stearynowy pochodzący z łoju zwierzęcego oraz elastyna – białko pochodzenia zwierzęcego.

Inną korzyścią płynącą ze stosowania naturalnych kosmetyków jest to, że nie zawierają one sztucznych barwników oraz aromatów. Dla środowiska korzystne jest kupowanie produktów po prostu bez opakowań.  Jeśli jednak kosmetyk posiada dodatkowe pudełeczko, zwracajmy uwagę na to, czy nadaje się ono do recyklingu lub wykonane jest z materiałów „z odzysku”.

Używane w eko-kosmetykach składniki naturalne, które pochodzą z ekologicznych upraw, nie narażają przyrody na szkodliwe działanie środków chemicznych.

 

 

Jakie są korzyści z ekologicznych kosmetyków?

W dbałości o skórę:

  • nie powodują alergii
  • nie zawierają sztucznych barwników, od których mogą pojawić się zaskórniki
  • nie wysuszają skóry, ponieważ nie zawierają alkoholu i jego pochodnych
  • źródła pochodzenia komponentów są biologiczne dzięki czemu są bezpieczne dla skóry
  • nie zawierają sztucznych aromatów

W dbałości o środowisko:

  • opakowania kosmetyków ekologicznych są przyjazne dla środowiska, podlegają recyklingowi
  • nie testuje się ich na zwierzętach i nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego
  • produkcja kosmetyków ekologicznych pomaga chronić ekosystemy i nie narusza równowagi między człowiekiem a przyrodą, gdyż uprawy naturalnych składników kosmetyków, nie narażają pól i łąk na skażenie pestycydami

 

Trochę teorii

Kosmetyki mają nawet swoją ustawową definicję, to „każda substancja lub preparat przeznaczony do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka.[…]”. Wyszczególniono kilkadziesiąt grup produktów, jakie zalicza się do kosmetyków, m.in. kremy, toniki, pudry, szminki, farby do włosów, dezodoranty i wiele innych. Kosmetyk, aby być dopuszczony do sprzedaży w Polsce, musi spełniać wymogi ustawy o kosmetykach, która reguluje zasady panujące na rynku kosmetycznym. Jej celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia konsumentów.

Tagi: