Moda

Co robić ze starymi ubraniami?

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Moda

Co robić ze starymi ubraniami?

Względem środowiska najlepiej jest, gdy ubrania pozostają noszone jak najdłużej. Dlaczego? Do produkcji 1 kg bawełny, której wystarczy na zrobienie mniej więcej 2 par spodni, potrzebne jest około 29 000 litrów wody. Przy farbowaniu jednej koszulki zużywa się średnio od 16 do 20 litrów wody, a przeciętna bluzka zanim zostanie sprzedana w sklepie zdąży pokonać mniej więcej 18 000 – 50  000 km. Z punktu widzenia ochrony środowiska ważne jest, aby przemysł odzieżowy przestawił się na produkcje trwałych ubrań zgodnie z założeniem, że liczy się jakość, a nie ilość.

 

Istnieje kilka metod, które pozwolą, aby odzież służyła nam przez lata.

 

Ciuch za ciuch  

Jeszcze do niedawna to zazwyczaj rodzina i znajomi wymieniali się ciuchami. Najczęściej kobiety w ciąży i młode mamy korzystały z rodzinnego obiegu ubrań, gdyż nowe, przeznaczone dla małych dzieci ciuszki sporo kosztują, a ubrania ciążowe posłużą nam tylko przez kilka miesięcy. Obecnie w niektórych miastach organizowane są tzw. swap party – spotkania, na które każdy może przyjść z własnymi ubraniami i wymieniać się nimi lub za niewielkie pieniądze kupić rzeczy od pozostałych uczestników. Jeśli masz za małe, za duże lub nienoszone bluzki, spódnice warto wziąć udział w takiej akcji i znaleźć rzeczy odpowiednie dla siebie. Taka wymiana to także ciekawy pomysł na babskie spotkanie w znanym sobie gronie. Każda z koleżanek przynosi ubrania, które chciałaby zamienić, a wszystko odbywa się w domowej i kameralnej atmosferze.

Za pośrednictwem Internetu również odbywają się wymiany ubrań. Na specjalnych portalach można zaprezentować swoje rzeczy, które chce się wymienić na inne. Kolejnym rozwiązaniem jest wystawienie ubrań na internetowych aukcjach. Ty pozbędziesz się niepotrzebnych ubrań, a ktoś inny ucieszy się z nowego nabytku.

 

Zrób to sam!

Zmienia się moda, zmieniają się fasony i kolory. Jeśli w starym płaszczu coś Ci nie odpowiada nie pozbywaj się go od razu! Spróbuj pomyśleć jak domowym sposobem i niewielkim kosztem da się go przerobić na pasującą Ci rzecz. Aby nadać dżinsom rockowy charakter możesz je postrzępić – wystarczy do tego ostra żyletka, którą należy ponacinać w poprzek materiał i następnie wystrzępić nitki. Sposobem na odświeżenie jednokolorowej bluzki jest naszycie grafiki, którą może być wycięty ze starego materiału motyw w postaci serca, kwiatu etc. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie ubrań jest naszywanie kolorowych guzików, zrobienie broszki z resztek materiałów, która ozdobi klapę marynarki lub doczepienie ozdobnych nap.

Jeśli posiadasz w domu maszynę do szycia możesz dowolnie „uformować” konkretną rzecz: zwęzić, skrócić, wydłużyć lub wciąć w talii. Innym wyjściem jest powierzenie poprawek krawcowej, która zajmuje się tym na co dzień. Na zachodzie, a także powoli w Polsce rozwija się blogosfera mody. Blogerki modowe często wyróżniają się swoim stylem i kreują nowe trendy pokazując własne sposoby na łączenie i przerabianie ubrań. Na ich stronach można znaleźć sposób na zrobienie „cieniowanych” dżinsów, uszycie czapki z kawałka materiału, stworzenie sukienki z męskiej koszuli bez potrzeby przerabiania, a nawet pomysł na pierścionek… z nakrętki na śrubę!

 

Pomóż potrzebującym 

Nieużywane ubrania zajmują miejsce w szafie? Możesz oddać je osobom, którym bardzo się przydadzą. Niezniszczone ciuchy będą podarunkiem, który z pewnością zostanie pożytecznie wykorzystany. Internet daje wiele możliwości, w tym zamieszczenie na portalach ogłoszeniowych informacji o chęci oddania rzeczy za darmo. Możesz również przekazać ubrania sprawdzonym i zaufanym fundacjom, które wiedzą komu przydadzą się takie dary.

 

Przedłuż życie swoim ciuchom

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się ulubionymi ubraniami wystarczy stosować się do kilku rad:

  • Aby uchronić rzeczy przed odkształceniem zaopatrz się w wieszaki, które nie odgniotą się na delikatnych tkaninach.
  • Podczas prania sprawdź metkę i przestrzegaj zalecanych temperatur i nie pierz ze sobą bardzo różnych kolorów a jasne rzeczy pierz osobno.
  • Przed włożeniem ubrań do pralki zasuwaj zamki, żeby nie pozaciągały innych tkanin.
  • Bluzki z nadrukami, jeansy i rzeczy w intensywnych kolorach pierz na lewej stronie, a dłużej pozostaną w dobrym stanie.
  • Staraj się segregować rzeczy w szafie, aby nie znajdowało się w niej za dużo ubrań naraz, ponieważ gdy są ściśnięte – gniotą się.
  • Jeśli nie masz specjalnej siatki na bieliznę, możesz ją wyprać w pralce w poszewce na poduszkę.
  • Używaj tyle proszku do prania ile zaleca producent – jego niewypłukany nadmiar niszczy materiał a ubrania wcale nie są bardziej czyste.
  • Wełnie szkodzi wysoka temperatura wody. Jeśli nie masz specjalnego płynu, uważaj z proszkiem, od jego nadmiaru wełna również się sfilcuje.