Moda

Czy tanie ubranie rzeczywiście jest tanie?

Dodano: 13 Nov, 2012 / link do strony nadrzędnej Moda

Czy tanie ubranie rzeczywiście jest tanie?

Wydawać by się mogło, że ubranie zakupione po okazyjnej cenie to czysty zysk! Niestety, może się okazać, że wyprodukowanie takiej rzeczy było kosztowne zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Co zatem może kryć się za niską ceną?

 

Niska jakość

Tkaniny niskiej jakości, które zostały wyprodukowane w sposób masowy, bez przykładania wagi do ich trwałości i jakości, mogą po kilku praniach stracić swój kształt, rozciągnąć się i stracić kolory. Decydując się na zakup dobrze uszytych, trwałych, zrobionych z organicznych materiałów rzeczy, zyskujesz gwarancję ich jakości. Ekologiczne produkcje odbywają się w warunkach przyjaznych środowisku, ponieważ korzysta się z możliwie najmniej szkodliwych metod, nie używając przy tym chemicznych dodatków.

 

Szanuj drugiego…

To konsumenci kształtują rynek, dlatego każdy z nas, poprzez codzienne wybory, ma wpływ na zażegnanie praktyk związanych z nieszanowaniem praw pracowników. Najbardziej dosadny i skuteczny komunikat, który producenci otrzymują od swoich klientów, wyraża się w postaci ilości sprzedanych wyrobów danej firmy. Dlatego, jeśli jako klient pragniesz poprzeć lub zganić producenta, wystarczy, że dokonasz wyboru zakupowego. Wtedy wytwórcy zobaczą, jak ich działania są odbierane przez konsumentów. Być może dzięki temu wdrożą do swoich firm nowe reguły określające szanowanie swoich pracowników i wprowadzą inne, bezpieczniejsze dla środowiska metody produkcji.

 

Niszczenie przyrody

Aż 25% światowego zużycia środków owadobójczych przypada do produkcji bawełny konwencjonalnej, której uprawy zajmują jedynie 2,5% ziemi uprawnej. Dla porównania, bawełna organiczna wytwarzana jest w zupełności bez udziału chemicznych substancji. Uprawiając konwencjonalną bawełnę zużywa się ogromne ilości wody- aż 29 000 litrów jest potrzebnych do produkcji 1 kilograma tego materiału. Produkcja ekologiczna, do wytworzenia takiej samej ilości bawełny, wykorzystuje kilkukrotnie mniej wody.

 

Kupując ubranie sprawdź, gdzie zostało wyprodukowane – te z odległych miejsc, zanim trafią do polskich sklepów muszą pokonać długa drogę, podczas której emitowana jest spora ilość CO2 do atmosfery.

 

Warto popierać te gospodarstwa i firmy, które nie tylko dążą do osiągania zysków, ale również starają się jak najmniej obciążać środowisko naturalne podczas produkcji. Certyfikatem, który otrzymują produkty tekstylne, które w swoim składzie posiadają przynajmniej 70% włókien organicznych, jest GOTS. Innym przykładem jest Öko-Tex Standard100, który gwarantuje bezpieczeństwo produktów włókienniczych, które nie zawierają w sobie substancji szkodliwych.

 

Jaki masz wpływ?

Odpowiedzialny konsument ma świadomość, że jego decyzje wpływają na stan środowiska i otoczenie w jakim żyje. Dlatego dokonując wyboru stawiaj na wysokiej jakości ubrania, wykonane z ekologicznych tkanin, powstałe przy użyciu metod jak najmniej szkodzących przyrodzie. W ten sposób dasz znać producentom jakie zachowania popierasz. Kupując mniej, a lepszej jakości i trwalsze ubrania, możesz cieszyć się udanym zakupem nawet przez kilka lat. Podejmuj świadome wybory odzieży pochodzące z firm, które słyną ze swojej odpowiedzialnej produkcji. Niektóre przedsiębiorstwa należą do organizacji, które zrzeszają producentów działających z zasadami sprawiedliwego handlu np. IFAT.

Tagi: