Moda

Odpowiedzialna biżuteria

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Moda

Biżuteria i dodatki

Gdy kupujesz biżuterię, zwróć uwagę nie tylko na jej wygląd, ale także na surowce, z jakich została wykonana. Biżuterię można tworzyć chociażby z materiałów pochodzących z recyklingu. Wysokiej jakości i ręcznie wykonana ma oryginalny wygląd i kształt.

 

Kilka słów o surowcach

Złoto w kopalniach w południowej Afryce znajduje się na głębokości dochodzącej do 3500m. Poza tym, że praca na takich głębokościach jest niebezpieczna dla ludzi to jeszcze przy jego wydobyciu mogą uwalniać  się szkodliwe substancje, takie jak rtęć czy cyjanek. Kupując biżuterię warto zastanowić się, czy posiadanie danej rzeczy jest dla nas niezbędne. Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na jakość produktu. Porządna biżuteria będzie służyła przez lata i może stać się cenną pamiątką. Biżuteria jest pamiątką, która może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Takie przedmioty są cenne nie tylko pod względem finansowym; mogą mieć również znaczenie sentymentalne dla wielu członków rodziny.

 

Staraj się nie kupować wielu akcesoriów, ale za to te dobrze wykonane, których produkcja była możliwie najmniej szkodliwa dla środowiska.

 

Światowy trend

Do promowania biżuterii wykonanej z certyfikowanych kruszców przyłączają się światowej sławy gwiazdy. Na festiwalu w Cannes, producentka filmowa, Livia Firth założyła 18-karatowy naszyjnik z białego złota, który jest autorstwa kreatorki Anny Loucah. Brytyjska projektantka używa wyłącznie tych materiałów, które posiadają certyfikat Fair Trade oraz Fair Mined Ecological Gold.

 

Cenne surowce z recyklingu

Do stworzenia nowej biżuterii możesz wykorzystać nienoszone od lat pierścionki, łańcuszki i inne ozdoby ze złota i srebra. Jubiler może z nich zaprojektować i wykonać specjalnie dla ciebie  nową biżuterię. Także wśród dostępnych w sklepach używanych ozdób można znaleźć perełki, które będą pięknie wyróżniały się na tle współczesnych projektów.

 

Biżuteria hand-made

Kreatorzy mody oraz projektanci biżuterii co chwila zaskakują nowatorskimi pomysłami na wykonanie akcesoriów . Włoska artystka Maria Cristina Bellucci stworzyła zjawiskową biżuterię z… kredek. Kolorowe ołówki, które są tanim materiałem, stanowią główny surowiec w pierścionkach, zawieszkach i innej biżuterii jej projektu. Prosty, ogólnodostępny surowiec, ale jakże efektowne wykonanie. Właśnie taka może być moda recyklingu.

 

Oryginalne projekty wykonane można uzyskać  dzięki metodzie filcowania. Wykorzystanie wełny i filcu prasowanego wcale nie musi oznaczać, że biżuteria zrobiona z takich materiałów będzie nudna. Takie przedmioty również mogą mieć ciekawe kształty, wzory i kolory.  Koraliki ze starej bransoletki lub drobne ozdoby znalezione w domu, mogą stać się dopełnieniem biżuterii z filcu.

 

Twój wybór

Dokonując wyborów kształtujesz rynek. Jeśli wybierzesz biżuterię wykonaną z certyfikowanych materiałów Fair Trade przyczynisz się do wzmocnienia praktyk właściwego traktowania pracowników. Drewniane elementy znajdujące się wyrobach biżuteryjnych mogą posiadać certyfikat FSC. Przyznanie takiego certyfikatu oznacza, że wykorzystane do produkcji drewno pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z ekologicznymi zasadami. Podejmując decyzję o zakupie konkretnej rzeczy wysyłasz informację do producenta, co powinien oferować swoim klientom. Staraj się więc wybierać produkty z pewnych źródeł i firm, które znane są z respektowania praw pracowników oraz wykorzystywania metody produkcji ograniczającej negatywny wpływ na środowisko.