Moda

Gwiazdy mają EkoSzyk

Dodano: 25 Sep, 2013 / link do strony nadrzędnej Moda

grafika gwiazda

Popularność to nie tylko błysk fleszy i czerwony dywan, to także wielka odpowiedzialność. Coraz więcej gwiazd to rozumie i wykorzystuje swoją popularność, by promować szczytne cele oraz idee.
Jedną z takich idei jest prowadzenie ekologicznego stylu życia. Możemy zaobserwować, że coraz więcej gwiazd angażuje się w działania mające na celu promowanie postaw proekologicznych. Dla wielu z nich bycie EKO stało się nie tylko modą, ale także stylem życia. Gwiazdy jako osoby publiczne mają możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Dzięki temu działania, które podejmują są zauważane i mogą stanowić dla wielu osób inspiracje w zakresie ekologicznego stylu życia. Jednak najważniejsze wydaje się być to, że oprócz wspierania różnorodnych organizacji i fundacji proekologicznych, celebryci stosują rozwiązania EKO na co dzień.
Eko sposoby gwiazd
Gwiazdy również mają swoje sposoby na życie w zgodzie z naturą. Aktorka Agata Buzek oszczędza wodę, podlewając kwiaty wodą, która zostaje po ugotowaniu jajek, a Anna Dereszowska oszczędza papier, drukując dwustronnie. Znana propagatorka ekologicznego trybu życia – Izabela Miko – namawia do segregacji śmieci i podkreśla ważną rolę, jaką recykling pełni dla środowiska i naszego najbliższego otoczenia. Czasem wystarczy mały gest, by pomóc naszej Ziemi, np. wyłączenie telewizora, którego nikt nie ogląda, ładowarki, której nikt nie używa czy rezygnacja z funkcji „stand-by”. Takie działania podejmują m.in. Rafał Olbrychski i Karol Okrasa. Natomiast Agnieszka Szulim nigdy nie zostawia włączonego światła, gdy nie ma jej w pomieszczeniu. Z kolei zarówno Beata Sadowska, jak i Kinga Rusin podkreślają rolę zdrowej diety i stosowania kosmetyków pochodzenia naturalnego.

Modne wśród polskich celebrytów jest ubieranie się w stylu Eco. Polskie gwiazdy świata showbiznesu prezentują się w kreacjach stworzonych zgodnie z nurtem eco-fashion. Piosenkarki młodego pokolenia: Ramona Rey i Marina Łuczenko pokazują się w kreacjach projektantów, których dzieła szyte są z używanych ubrań. Dzięki takiej metodzie, ponownie wykorzystane materiały zyskują drugie życie i ograniczają zaśmiecenie środowiska. Polskie gwiazdy pojawiają się także na wybiegach, gdzie prezentują kreacje stworzone z naturalnego lnu, sizalu, bawełny czy juty. Julia Pietrucha, Monika Mrozowska i Jolanta Fraszyńska oraz inne znane kobiety, wzięły udział w pokazie kolekcji ubrań rodzimej marki, która oferuje ubrania z naturalnych i organicznych tkanin.
Również zagraniczne gwiazdy światowego formatu podkreślają wagę zachowań ekologicznych. Cate Blanchett korzysta z energii słonecznej – wyposażyła swój dom w baterie słoneczne, które to umożliwiają. Aktorka uczestniczy także w kampaniach społecznych, mających na celu przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Również Orlando Bloom zastosował w swoim domu technologie ekologiczne i przyjazne środowisku. Z kolei Stella McCartney oszczędza wodę, myjąc swój samochód przy pomocy szczotki i wiadra, a nie korzystając z myjni samochodowych. Co więcej, w swoich kolekcjach wykorzystuje tylko naturalne materiały. Gwyneth Paltrow używa kosmetyków przyjaznych naturze, a Bono zachęca swoich fanów do rzucenia palenia.
Każdy może znaleźć swój sposób na bycie EKO. Metody stosowane przez znane osoby mogą stanowić dla nas inspirację i pokazać nam, że drobne codzienne zachowania przyczyniają się do wielkiego, wspólnego sukcesu.

Na czerwonym dywanie

Jedną z osób angażujących się w działania sprzyjające środowisku jest producentka filmowa Livia Firth. Żona znanego aktora, Colina Firth’a, jest inicjatorką projektu Green Carpet Challenge, który promuje styl eco fashion podczas ważnych uroczystości w świecie show biznesu. Podczas jednej z gal oscarowych, Livia zaprezentowała się w sukni od Valentino, wykonanej z poliestru pochodzącego z recyklingu. W 2011 roku, podczas takiej samej uroczystości, producentka filmowa miała na sobie sukienkę stworzoną z 11 kreacji z odzysku. Autorem tego dzieła był Gary Harvey. Na udział w tym projekcie zgodziły się także inne gwiazdy, wśród nich Meryl Streep i Cameron Diaz.

Ubrania przyjazne środowisku promuje również Emma Watson, która  zyskała sławę dzięki roli Hermiony w serii filmów o Harrym Potterze. Aktorka wzięła udział w projektowaniu ciuchów znanej brytyjskiej marki dla kobiet i mężczyzn. Powstałe ubrania wykonano z organicznych materiałów, a przy ich produkcji, zgodnie z założeniami Fair Trade, wszyscy robotnicy mieli zapewnione dobre warunki pracy i godziwe wynagrodzenie. Suzy Amis Cameron, żona Jamesa Camerona, pojawiła się na czerwonym dywanie w niebieskiej sukni uszytej  z organicznego jedwabiu. Materiał z ekologicznej produkcji wyróżnia się poszanowaniem życia zwierząt, gdyż przy jego produkcji nie ucierpiał żaden jedwabnik.

Dzięki temu, że podczas ogólnoświatowych imprez znane osobistości promują zrównoważoną konsumpcję, wielu ludzi ma szanse dowiedzieć się o działaniach, które sprzyjają środowisku. Każdy z nas ma wpływ na otoczenie. Nawet najmniejsze decyzje mogą wpłynąć na ochronę natury, a wspólne działanie milionów osób może dać wspaniały efekt.

Tagi: