Moda

Odzież z drugiej ręki – pierwsza klasa!

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Moda

Odzież z drugiej ręki – pierwsza klasa!

Ubrania z second-handu to świetny sposób na bycie modnym. Perełki, jakie można znaleźć wśród ubrań w sklepach z używaną odzieżą, sprawią, że twój styl nabierze charakteru, a środowisko tylko na tym zyska.

 

Własny eko-styl

W second-handach można znaleźć oryginalnie skrojone i uszyte ubrania, ciekawe fasony, a także firmowe rzeczy, które w sklepie kosztują krocie. Między używanymi rzeczami znajdują się również nienoszone ciuchy, których ktoś nawet nie włożył, jeszcze z metkami.

 

Dopóki ubrania od początku do końca wyprodukowane w sposób ekologiczny nie będą w twoim zasięgu, „moda z odzysku” sprawdzi się znakomicie.

 

Istnieją również second-handy z droższymi rzeczami, zaprojektowanymi przez znanych kreatorów mody. W takich sklepach, lub jak kto woli butikach, znajdziesz używane, lecz nietuzinkowe i doskonałej jakości ubrania i dodatki. Próżno jednak szukać tam cen jakie zazwyczaj obowiązują z zwykłym „ciucholandzie”. Jednak dla miłośników mody płaszcz za kilkaset, a nie kilka tysięcy złotych to wyjątkowa okazja.  Jeśli szykujesz się na ważne wyjście alternatywą jest wypożyczenie sukienki lub dodatków. Oprócz stacjonarnych wypożyczalni istnieją również te internetowe, gdzie przesyłkę odbierasz i oddajesz z powrotem za pośrednictwem kuriera.

 

Odzież z drugiej ręki to nie tylko rzeczy ze sklepów z używaną odzieżą, ale także te, które można dostać „w spadku” od kogoś z rodziny i znajomych. Jeśli ubranie jest w dobrym stanie lecz coś ci w nim nie odpowiada, możesz spróbować je przerobić – naszyć ciekawy wzór, zwęzić, wpiąć materiałową broszkę albo postrzępić nogawki. Ochronie środowiska sprzyja przekazywanie dalej tego, co nam już się nie przyda, a drugiej osobie owszem. Tak samo jest z ubraniami – jeśli jeden ciuch dotrze do wielu osób, wydłuży się życie. Innym sposobem na wykorzystanie nieużywanych już rzeczy jest zupełne przerobienie ich na przykład na szmaciane lalki dla dzieci, poduszki etc.

 

Szafiarki”

Kiedyś zwane szafiarkami, dziś raczej blogerkami modowymi dziewczyny na własnym przykładzie pokazują jak można tworzyć zestawy z ubrań kupionych w „ciucholandzie”. Oryginalność to jedna z największych zalet używanych ubrań. Aby wyróżnić się swoim ubiorem i zachwycić czytelników, blogerki często tworzą stylizacje oparte na łączeniu ciuchów i dodatków z second-handu z tymi z sieciówek, a nawet z ubraniami od projektantów. Te wyjątkowe połączenia mają swój charakter, choć czasami bazują na ekonomicznych rozwiązaniach.

 

Rozsądna cena

Kolejną zaletą kupowania ubrań i akcesoriów w sklepach z używaną odzieżą jest duża oszczędność. W galeriach nawet rzeczy po przecenie będą znacznie droższe od tych z second-handu. Lecz aby zakupy w tym miejscu okazały się jak najbardziej efektywne i pro-ekologiczne nie daj się omamić magii niskich cen. Staraj się wybierać tylko te rzeczy, które rzeczywiście nałożysz. Nie ma sensu kupowanie ubrań za małych, za dużych bądź w nienajlepszym stanie, gdyż prawdopodobieństwo wykorzystania ich jest niewielkie.  Dlatego w takim przypadku nie ma wielkiej różnicy, czy kupisz nowy, czy używany ciuch, jeśli tego drugiego nigdy nie włożysz. Nawet zakupy w second-handach powinny być przemyślane, gdyż właśnie rozsądna konsumpcja sprzyja środowisku i niemarnowaniu rzeczy.