Moda

Piękna torebka? Naturalnie!

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Moda

Piękna torebka? Naturalnie!

Kupując nową torebkę zwróć uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również jakość i materiał. Dla środowiska, a także oszczędności, lepiej jest używać jedną, dobrze wykonaną torebkę przez wiele lat, niż co sezon kupować nową, która szybko się zniszczy i wyląduje na śmietniku.

 

Torebki z eko skóry

Bardzo ważny przy wyborze torebki jest jej materiał. Do produkcji często wykorzystuje się skórę ekologiczną (zwaną również skórą sztuczną, skajem lub dermą), która bardzo dobrze imituje wygląd tej naturalnej, choć czasem nie odpowiada jej jakością. Kupując torebkę ze skóry ekologicznej masz jednak pewność, że przy jej produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Zaletą torebek ze skaju jest ich wodoodporność, znikoma absorbcja brudu oraz łatwość konserwacji.  Wadą może być zawartość substancji sztucznych, które mogą okazać się alergogenne.

 

Naturalna czy sztuczna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która jest bardziej przyjazna środowisku. Liczą się: jakość, trwałość, ochrona zwierząt zagrożonych oraz dobrostan zwierząt hodowlanych. Wybierając torebki z naturalnej skóry należy zwrócić uwagę, by nie pochodziła ona od gatunków zagrożonych wyginięciem.

 

Aby obrobić skórę zwierzęcia, wykorzystuje się proces zwany garbarstwem. Termin ten oznacza przetwarzanie skór surowych w gotowe wyroby, które wykorzystywane są również do produkcji torebek. Proces taki odbywa się przy udziale chemii i wymaga zużycia dużej ilości wody – szacuje się, że do obróbki 1 tony surowych skór zużywane jest mniej więcej 40-60 m³ wody. Powstające przy tym  ścieki zawierają nierozpuszczalne substancje oraz chrom i siarczki i należą do najbardziej uciążliwych dla środowiska – są trudne do zobojętnienia. W kontakcie z organizmem człowieka mogą powodować alergię i podrażnienia skóry.

 

Alternatywą dla torebek wykonanych ze skór naturalnych i ekologicznych mogą być te wykonane ze zmielonych skrawków skóry naturalnej. Po ich zafarbowaniu i sklejeniu, otrzymuje się materiał pośredni – czyli półnaturalny.

 

Na co zwrócić uwagę?

Dla odróżnienia rodzaju skóry, znajdziemy obok opisu, symbol jej błamu (rodzaju). Skórę naturalną odróżnimy od ekologicznej np. dzięki angielskiemu oznaczeniu Genuine Leather, włoskiemu – Pelle, vera Pelle albo Cuoio Vero, czy francuskiemu Cuir, veritable, vrai albo pur Cuir. Znaki mówiące o pochodzeniu w postaci Porc, Porc Split informują nas, że mamy do czynienia ze skórą świńską, a Lamb Leather, Cuir Agneau – ze skórą jagnięcą.

 

Jakość stosowanych surowców generuje ich wpływ na nasze zdrowie i na komfort użytkowania wykonanych z nich przedmiotów. Wymagania odnośnie preparatów i substancji, które mogą być użyte w wyrobach skórzanych i skóropodobnych zostały określone w przepisach. W produkcji galanterii skóropodobnej zakazane jest np. używanie służących do barwienia kadmu, czy barwników azowych. Warto wiedzieć, że materiały syntetyczne mogą powodować odłożone w czasie negatywne skutki zdrowotne, takie jak alergie.

 

Każdy producent ma obowiązek informowania konsumenta o kraju pochodzenia towaru, znaku bezpieczeństwa i zgodności.  Symbole producenta stosowane na torebkach nie odbiegają od tych, które używa się do oznaczania obuwia.

 

Alternatywne rozwiązania

Do produkcji torebek z powodzeniem wykorzystuje się również len i słomę. Materiały te mają naturalne pochodzenie, a otrzymywanie ich nie wyrządza środowisku większych szkód. Minusem uprawy lnu jest konieczność zużycia dużej ilości wody. Ze względu na charakterystykę materiału, torebki słomiane czy lniane służą paniom przede wszystkim latem. Ich funkcjonalność i trwałość, przy odpowiednim wykonaniu, jest bardzo dobra.

 

Środowisko wiele zyskuje na czystości ze względu na powszechną dostępność tych surowców na terenie naszego kraju. Torebki wykonane z naturalnych materiałów są nie tylko efektowne, ale także całkowicie biodegradowalne.

 

Torebki z odzysku?

Do wykonania torebek przyjaznych środowisku często wykorzystuje się technikę upcyclingu – dzięki ponownemu wykorzystywaniu albo przekształcaniu istniejących materiałów tworzy się przedmioty o nowych zastosowaniach. Torebki z wykorzystywanych wcześniej rzeczy, np. skórzanych kurtek, banerów reklamowych czy męskich marynarek , zaskakują swoim oryginalnym wyglądem. Ważne jest, że wykorzystywanie starych surowców nie wymusza zużycia kolejnych, z których zostanie wyprodukowana nowa torebka. Plusem jest też to, że stare przedmioty nie muszą być poddawane utylizacji, która generuje zużycie energii.

 

Torby, produkowane z wytrzymałych materiałów, np. samochodowych pasów bezpieczeństwa albo tirowych plandek, poprzez proces upcyclingu dostają swoje „drugie życie”.