Moda

Tkaniny przyjazne środowisku

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Moda

Ekotkaniny

Wybierając ubrania warto zwrócić uwagę nie tylko na ich fason, ale również materiał, z jakiego zostały wykonane. Nie wszystkie rośliny, które wykorzystywane są do wytworzenia tkanin, pochodzą z upraw ekologicznych,  na których ogranicza się szkodliwy wpływ produkcji na środowisko. Jakie zatem materiały wybierać?

 

„Jedwab pokoju”

 

Jedwab otrzymuje się z kokonu jedwabnika. Do jego produkcji nie potrzeba nawozów ani pestycydów, jednakże przy jego pozyskiwaniu giną jedwabniki. Aby tego uniknąć wykorzystuje się naturalną metodę otrzymywania jedwabiu, który uzyskiwany jest po wykluciu się zwierząt. Tak pozyskane włókno nazywane jest „peace silk”. Niewątpliwą zaletą tak otrzymanego jedwabiu jest ochrona życia zwierzęcia. Podczas gdy jedwabnik wykluwa się z kokonu, lekko go uszkadza, przez co włókna są trochę mniej wytrzymałe, lekko przebarwione i mają nieco inną strukturę. Można potraktować to jako wadę, lecz tkanina uzyskana w ten sposób, choć mniej wytrzymała,  jest cieplejsza i bardziej miękka w dotyku. Pozyskiwanie włókien jedwabiu w sposób jak najmniej szkodliwy oraz szanowanie praw pracowników daje efekt w pełni ekologicznie wyprodukowanej tkaniny.

 

Bawełna organiczna

 

Ekologiczna bawełna powinna pochodzić wyłącznie z nasion niezmodyfikowanych genetycznie, a jej produkcja powinna być zgodna z zasadami poszanowania praw pracowniczych i ochrony środowiska. Plantacje, na których uprawia się te rośliny, mogą ubiegać się o przyznanie certyfikatu ekologiczności dopiero po 3 latach produkcji pozbawionej jakiejkolwiek chemii. Przy uprawie stosuje się naturalne metody , chwasty usuwane są mechanicznie, a nie przy użyciu chemicznych środków. Bawełna zbierana jest ręcznie, a do jej barwienia używa się włącznie pozbawionych chemii barwników. Podczas uprawy ekologicznej bawełny zabrania się stosowania chemicznych dodatków. Dzięki temu szkodliwość produktu w całym cyklu życia jest aż o 90% mniejsza niż w przypadku uprawy konwencjonalnej. Ponadto, ilość wody, która potrzebna jest do wyprodukowania kilograma bawełny organicznej wynosi około 7000 litrów, a konwencjonalnej – 29000 litrów.

 

Producenci włókien, którym przyznano certyfikat Fairtrade, zobowiązani są szanować prawa swoich pracowników, traktować wszystkich jednakowo bez względu na płeć, a także nie zatrudniać dzieci. Inną organizacją, która monitorują przestrzeganie prawidłowych standardów pracy przy produkcji odzieży jest Clean Clothes Campaign.

 

Włókna konopi

Stosowana w przemyśle odmiana tej rośliny jest bardzo wytrzymała, nie wymaga stosowania pestycydów ani ogromnych ilości wody, a co więcej – rośnie na prawie każdym rodzaju gleby. Konopie uprawiane są również w Polsce. Produkowane z nich są z nich m.in. tkaniny, nici, czy materiały żeglarskie. Konopie nie potrzebują wspomagania w postaci środków ochronnych, ponieważ są odporne na działanie szkodników. Te szybko rosnące rośliny korzystnie wpływają na żyzność gleby, a poprzez wytwarzanie dużej biomasy „zagłuszają” chwasty. Konopie, dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu, wpływają na dobre przewietrzenie gleby i wzbogacanie jej w próchnicę. Ubrania wykonane z tego materiału są jednocześnie trwałe, lekkie i przyjazne dla skóry.

 

Len

Jednym z najstarszych znanych człowiekowi naturalnych materiałów jest len, którego włókna są kilkukrotnie trwalsze niż bawełna. Len podczas uprawy użyźnia ziemię. Włókna tej rośliny uprawiane są również w Polsce. Kupując lokalne  produkty ogranicza się środowiskowe koszty transportu, podczas którego do atmosfery emitowany jest dwutlenek węgla. Tkanina wykonana z lnu zapewnia komfort użytkowania, ponieważ jest przewiewna, nie elektryzuje się i nie uczula. Minusem jest łatwe gniecenie się materiału.

 

Wybierając ubrania z naturalnych i ekologicznie produkowanych tkanin zaufaj sprawdzonym firmom, które dają gwarancję, że użyte przez nich tkaniny rzeczywiście pochodzą z eko-uprawy. Ważnym oznaczeniem, oprócz Fair Trade, jest GOTS, którego certyfikacja obejmuje wszystkie etapy produkcji: od zbioru surowców, aż do dystrybucji gotowego produktu.  Öko-Tex Standard100 to kolejny znak bezpieczeństwa, który informuje o bezpieczeństwie wyrobów włókienniczych, przy produkcji których nie użyto szkodliwych substancji. Produkty bawełniane oznaczone tym certyfikatem są wolne od najgroźniejszych metali ciężkich, formaldehydu oraz innych toksycznych substancji. Fundacja Fair Wear monitoruje procesy produkcji wyrobów tekstylnych. Marki, które posiadają ten certyfikat dają gwarancję, że produkt został wytworzony w godnych warunkach.

Tagi: