Ekogadżety – jak wybierać je rozsądnie?

Dodano: 6 Nov, 2012 / link do strony nadrzędnej Prezenty

Ekogadżety – jak wybierać je rozsądnie?

Kupowanie nowoczesnych przyrządów i urządzeń, które ułatwiają codzienne czynności weszła w krew wielu Polakom. Warto zainwestować jednak w takie produkty, które sprzyjają ochronie przyrody: nie zanieczyszczają i nie marnują jej naturalnych zasobów, ale pozwalają też w prosty sposób wykorzystać jej siłę.

 

Jak wybierać ekologiczne produkty?

Przy zakupach kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem – nie ma sensu kupować czegoś, co nie jest ci tak naprawdę potrzebne. Zakupiony bez zastanowienia gadżet może szybko trafić do kosza. Warto wybierać rzeczy, które posłużą nam dłużej. Podczas zakupów zwracajmy uwagę na jakość wykonania produktów, materiały, z jakich zostały zrobione, a także na możliwe konsekwencje ich używania – zarówno dla środowiska, jak i dla własnego zdrowia.

 

Wybierając sprzęt elektroniczny, zwróć uwagę na jego energooszczędność oraz możliwość wykorzystywanie przez niego naturalnej energii. Warto także wybierać produkty z sąsiedztwa. Zaopatrując się w lokalnych sklepach oszczędzamy przecież paliwo i wspieramy rodzimy handel.

 

W stylu EKO od małego

Kupowanie sprzętów dla najmłodszych powinno być szczególnie uważne. Warto spędzić więcej czasu i wybrać takie produkty, które wykonane są z naturalnych materiałów i nie zawierają substancji szkodliwych. Przy zakupie zabawek zwróćmy uwagę na zawartość sztucznych barwników, lakierów czy rodzaj plastiku, z jakiego zostały wykonane (najgorszy plastik rozpoznamy po cyfrze 7 w trójkątnym oznaczeniu na opakowaniu. Im mniejsza cyfra w środku trójkąta, tym lepiej). W większości wypadków najlepiej jest szukać takich, na których to metce obok nazwy producenta umieszczony jest znak CE. Świadczy on o tym, że zabawka przeszła pozytywnie wszystkie testy jakościowe i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa w przypadku określonej grupy wiekowej. Przykładem ekologicznego gadżetu dla najmłodszych to np. grzechotka wykonana  z materiału wolnego od toksyn – skrobii kukurydzianej, którą można bez obaw zakopać w ogródku, jeśli przestanie być dziecku potrzebna. Praktyczna i estetyczna, a do tego całkowicie naturalna i w 100% biodegradowalna –zamienia się w wodę i dwutlenek węgla.

 

Eko-oznaczenia

Podczas kupowania gadżetów warto zwrócić uwagę na oznaczenia na etykietach. Podpowiedź, które z nich są najbardziej przyjazne środowisku, znajdujemy na opakowaniach – dzięki znajomości podstawowych oznaczeń dużo prościej jest rozpoznać te właściwe. Certyfikaty ekologiczne informują nas, że zarówno materiały, jak i sam proces produkcji podlegają ścisłym kontrolom jakości, a szkodliwość produktu dla środowiska została zredukowana do minimum. Certyfikat produktu daje nam gwarancję jego przewagi nad innymi dostępnymi na rynku.

 

Wśród charakterystycznych certyfikatów „elektronicznych” ważny jest znak Energy star – przyznawany m.in. sprzętom RTV, materiałom biurowym i ogrodniczym wyróżniającym się energooszczędnością. Zielone światło w zakupach gadżetów daje również Błękitny Anioł – niemiecki znak ekologiczny, świadczący o znacznie lepszej charakterystyce środowiskowej oznaczonego produktu od analogicznych artykułów. Ich ocena odbywa się na podstawie uproszczonej analizy cyklu życia produktu. Certyfikacja znakiem Błękitny Anioł obejmuje aż 75 grup produktów. Z kolei Europejska Stokrotka jest oznaczeniem wielobranżowym, o najszerszym zasięgu terytorialnym w krajach Unii Europejskiej.

Tagi: