Torby i opakowania

Eko znak ma znaczenie

Dodano: 8 Oct, 2013 / link do strony nadrzędnej Opakowania

Eko znak ma znaczenie

Czy wiesz, że na podstawie opakowania możesz dowiedzieć się co nieco o powstaniu i jakości produktu, który chcesz kupić? Pomocne w tym przypadku okażą się ekoznaki. Warto poznać choćby kilka z nich, aby świadomie podejmować decyzje zakupowe.

 

Eko znak to nie chwyt marketingowy czy slogan – aby produkt został oznakowany jednym z eko symboli, musi przejść certyfikację i spełnić odpowiednie normy. Eko oznakowania odnoszą się do stopnia ingerencji w środowisko podczas produkcji, biodegradacji produktu i jego opakowania, a także do składników, z których produkt powstał.

 

Eko na talerzu
Fair Trade to charakterystyczny symbol, który możesz znaleźć m.in. na kawie, herbacie czy czekoladzie. Producenci Fair Trade nie stosują GMO, ograniczają zastosowanie pestycydów oraz odpowiednio gospodarują odpadami. Praca na plantacjach Fair Trade jest wykonywana w godnych warunkach, a pracownicy otrzymują za nią odpowiednie wynagrodzenie. Kupując produkty z tym znakiem można być pewnym, że produkt powstał w szacunku do środowiska i pracowników. Produkty Fair Trade są zazwyczaj droższe od tych bez oznaczenia. Jednak pamiętaj, że dodatkowy koszt nie jest kosztem promocji, a realnych zmian na świecie.

 

Jeśli szukasz ekologicznej żywności, a dodatkowo chcesz wspierać polskich producentów, wybieraj produkty z oznaczeniem Ekoland oraz Zielone Płuca Polski. Obydwa znaki stosuje się na polskich produktach, które powstały w gospodarstwach przyjaznych środowisku.

 

Kosmetyczne pułapki
Naturalność jest w modzie, dlatego producenci kosmetyków często dodają do nazw swoich produktów „organic”, „bio” lub „eko”. Sam slogan o niczym jednak nie świadczy – ważne są certyfikaty i oznaczenia. Symbolem, którego warto szukać na opakowaniu, jest znak BDiH. Oznakowanie to oznacza, że do produkcji kosmetyków wykorzystane zostały wyłącznie naturalne surowce, takie jak ekstrakty ziołowe, oleje roślinne czy olejki eteryczne. Chcąc chronić zwierzęta na półkach sklepowych szukaj kosmetyków z symbolem króliczka lub napisem „Not tested on animals”. O naturalności kosmetyków świadczy także sześciokąt Eco Garantie oraz znak Ecocert.

 

Chcesz świadomie podejmować decyzje zakupowe i prawidłowo odczytywać symbole na opakowaniach?  Przejrzyj zakładkę Ekoznakowanie na stronie www.ekoszyk.com.pl. Wybierając produkty z ekosymbolami dbasz nie tylko o środowisko naturalne, ale także o swoje zdrowie.