Torby i opakowania

„Segregacja, głupcze!”

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Opakowania

Jak ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych

Jednym z najlepszych sposobów gospodarki odpadami jest recykling, czyli procesy, w których odpady przetwarzane są na nowe produkty.

Pozwala to używać tych samych materiałów wielokrotnie. Z recyklingiem związana jest segregacja odpadów, które w dużej mierze dotyczy właśnie zużytych opakowań. Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowy surowiec wtórny, który po przetworzeniu zyska „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Np. butelki PET mogą być surowcem do produkcji tkanin polarowych.

Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypisko śmieci.

Więcej to mniej.

Aby skuteczniej ograniczyć ilość odpadów, starajmy się ich nie „kupować” i wybierać produkty sprzedawane luzem, zapakowane racjonalnie. Zamiast 6 małych butelek wody, kupmy po prostu jedną dużą.

Opakowania takie jak butelki, torebki śniadaniowe, pojemniki po kosmetykach i artykułach spożywczych, jednorazowe torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich odpadów komunalnych, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów komunalnych. Stanowi to bardzo poważny problem w skali globalnej. Dlatego też tak ważne jest by każdy z nas wiedział jak minimalizować ilość zużywanych opakowań a tym samym ograniczać ilość odpadów powstających każdego dnia.

 

Rady na temat segregacji śmieci

 

  • Szkło

Szkło bezbarwne wrzucamy do pojemników koloru białego, a kolorowe do zielonego. Słoiki czy butelki mogą być wrzucane z etykietami, które spalą się podczas termicznej przeróbki. Jednak należy pamiętać o zdjęciu pokrywek, które można wrzucić do innych pojemników (w zależności od tworzywa, z którego są wykonane). Do tych pojemników nie wrzucamy luster, żarówek, szkła okiennego i żaroodpornego oraz porcelany i ceramiki.

  • Papier

Pojemniki przeznaczone do zbiórki papieru są niebieskie. Może być zbierany papier zarówno biały jak i kolorowy, miękki i twardy. Należy jednak pamiętać, aby opakowania papierowe nie były pobrudzone: tłuszczem, klejem, farbami i innymi zanieczyszczeniami. Należy usunąć również zszywki i spinacze, taśmy klejące, naklejki, sznurki, plastikowe okienka w przypadku kopert. Pamiętaj, że nie można odzyskiwać ze zwykłymi gazetami papieru lakierowanego i foliowanego..

  • Tworzywa sztuczne

Pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów wytworzonych z tworzyw sztucznych są koloru żółtego. Wrzucamy do nich: butelki PET oraz inne np.: po szamponach, płynach; kubki po jogurtach, margarynach; folie. Tu także wrzucamy kartony po mleku, napojach, sokach. Należy pamiętać, aby wszystkie opakowania były opróżnione – nie wyrzucajmy do śmieci w połowie pełnego opakowania po jogurcie. Butelki powinny być odkręcone i zgniecione, co przyczyni się do zmniejszenia ich objętości.

  • Metale

Pojemniki przeznaczone na zbiórkę metalu są koloru czerwonego i szarego. Jeśli takich pojemników nie ma w najbliższej okolicy – odpady z metali kolorowych można wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne (żółte). Najcenniejszym odpadem opakowaniowym są puszki aluminiowe. Pamiętaj, że należy zgniatać puszki przed wyrzuceniem, dzięki czemu możesz ograniczyć ich objętość. Puszki można oddać także w punkcie skupu.