Torby i opakowania

Po pierwsze ograniczajmy ilość, po drugie – segregujmy

Dodano: 3 Oct, 2013 / link do strony nadrzędnej Opakowania

Po pierwsze ograniczajmy ilość, po drugie – segregujmy

Codziennie je wytwarzamy, wyrzucamy, jednak niestety nie zawsze segregujemy. Śmieci, bo o nich mowa, stały się jedną z większych plag ekologicznych naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić i co robić, by ograniczyć ich produkcję?

 

Wbrew pozorom segregacja śmieci nie jest zadaniem trudnym, a jednocześnie może przynieść nieocenione korzyści zarówno nam, jak i naszemu środowisku. Warto więc dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy, które mogą zainspirować do ekologicznych rozwiązań.

 

Drobna zmiana = duży efekt

Okazuje się, że wystarczy drobna zmiana, by nasze codzienne czynności były bardziej przyjazne środowisku. Segregując śmieci wspieramy proces recyklingu, czyli wielokrotnego używania tych samych materiałów. Przetwarzanie odpadów na nowe produkty pozwala na ograniczenie ilości śmieci generowanych do środowiska.
Jeżeli nie mamy miejsca na trzymanie w kuchni kilku pojemników na różne odpady, wystarczy wykonać „ściankę” np. z kartonu i przedzielić nią nasz kosz w taki sposób, by miał on dwie komory. Odpady suche możemy przechowywać w reklamówkach lub jednorazowych siatkach. Ważne jest przy tym, by wylewać zawartość opakowań, takich jak butelki czy puszki oraz osuszać szklane naczynia, jak np. słoiki. Unikniemy dzięki temu niepożądanych zapachów. Dobrze jest także dokładnie zgniatać opakowania – zaoszczędzimy w ten sposób miejsce i zmieścimy większą ilość odpadów do naszego kosza. To z kolei pozwoli na rzadsze wyrzucanie śmieci, a więc oszczędzimy także czas. Warto zwrócić uwagę na fakt, że różne odpady produkujemy z różną szybkością – śmieci niesegregowalne wynosimy często, natomiast surowce wtórne, takie jak szkło, plastik czy papier – dzięki segregowaniu – będziemy wynosić dużo rzadziej, co kolejny raz oszczędzi nasz czas. Postępując ekologicznie możemy oszczędzić także pieniądze – za produkty w większych opakowaniach zapłacimy mniej, a dodatkowo odpadem stanie się jedno opakowanie, a nie kilka mniejszych.

 

Patrzmy na ekoznaki  

Wszystkie opakowania, które nadają się do ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane, dlatego warto zwracać uwagę na ekoznaki. Dzięki temu będziemy wiedzieli z jakim rodzajem odpadów mamy do czynienia. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre opakowania nie stają się od razu odpadami, ponieważ nadają się do ponownego wykorzystania co najmniej raz. Zwracając uwagę na ekologiczne oznakowania będziemy też wiedzieć czy produkt, który właśnie kupujemy jest przyjazny środowisku i człowiekowi, czy też nie oraz czy został wyprodukowany zgodnie z proekologicznymi standardami. Możemy się także dowiedzieć, że niektórych odpadów nie możemy wyrzucić razem z innymi śmieciami, ponieważ bezpieczniej jest oddać je do specjalnych punktów zbiórki czy skupu. Na temat ekoznaków dowiemy się więcej wchodząc w zakładkę „ekoznakowanie”. Znajdziemy tam dokładne opisy różnych rodzajów oznakowań, które dla ułatwienia zostały podzielone na kilka kategorii w zależności od tego, jakiego rodzaju produktu dotyczą – żywności, kosmetyków, sprzętu RTV i AGD, wyrobów z drewna itp.

 

Człowiek jest odpowiedzialny za siebie oraz za swoje najbliższe otoczenie. Zwracając uwagę na oznaczenia stajemy się bardziej świadomi tego, co kupujemy, przez co zakupy stają się bezpieczniejsze. Z kolei zapobiegając produkcji śmieci oraz segregując odpady już wytworzone, chronimy siebie i nasze środowisko.