Żywność

Eko zakupy dla dzieci

Dodano: 18 Sep, 2013 / link do strony nadrzędnej Cenne wskazówki

Mama z zamkiem wykonanym z tektury

Eko zakupy dla dzieci
Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Jednak nie każdy wie, jakie ekologiczne rozwiązania może stosować, by dbać o zdrowie swojego malucha i równocześnie budować u dziecka świadomość ekologiczną już od najmłodszych lat.
Gdy dziecko jest jeszcze małe nie wie i nie rozumie, jak istotne są zachowania proekologiczne. Dlatego też najmłodsze lata naszych pociech, gdy są one chłonne wiedzy i coraz bardziej ciekawe otaczającego świata, możemy wykorzystać, by uświadamiać im kwestie ekologii i jej wpływu na codzienne życie. Możemy uczyć takich rzeczy podczas zwykłych codziennych czynności, jak np. zakupy. Wybierając się do sklepu z naszą pociechą warto wytłumaczyć jej dlaczego kupujemy dane produkty, opowiedzieć co będzie trzeba zrobić z pustym opakowaniem i wyjaśnić z jakiego materiału jest ono wykonane.

 

Eko przekąski
Nie jest niczym nowym, iż dzieci uwielbiają różnego rodzaju przekąski czy słodycze. Nie odmawiajmy więc maluchom tych małych przyjemności, jednak róbmy to rozsądnie i odpowiedzialnie. Zamiast słodyczy, słonych paluszków czy chipsów, zafundujmy swojej pociesze inne frykasy, takie jak świeże sezonowe owoce, musli z suszonymi owocami, jogurty lub specjalne paluszki dla juniorów bez soli. Dzięki temu zatroszczymy się o to, by nasze dziecko nie miało nadwagi, która może być groźna dla jego zdrowia. Pamiętajmy też, że po pierwszym roku życia dziecko wyrabia swoje preferencje smakowe – przyzwyczajmy je więc do zdrowych produktów.

 

Eko ubranka i eko kosmetyki
Kupując ubranka dla naszych pociech rozważmy zakupy w second-handach. Oddawane tam rzeczy są często w bardzo dobrym stanie, gdyż dzieci szybko z nich wyrastają. Dzięki temu nie są one zniszczone, ponieważ zanim dzieci zdążą zużyć swoje ubrania już potrzebują większych rozmiarów – ograniczymy w ten sposób wydatki na odzież oraz zrobimy zakupy świadomie, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są ubrania. Ta kwestia jest szczególnie istotna dla dzieci, ponieważ mają one skórę delikatniejszą i wrażliwszą niż dorośli. Idealnie nada się odzież wykonana z bawełny organicznej, lnu czy włókien konopi. Dbając o skórę naszej pociechy warto stosować także specjalne kremy, wyprodukowane na bazie organicznych składników oraz niezawierające szkodliwych substancji.

 

Eko pokoik z eko zabawkami
Urządzając pokój dla naszego dziecka powinniśmy sprawdzić, czy kupowane przez nas farby, podłogi, łóżeczka, materace, pościel, kocyki etc. posiadają wymagane atesty i certyfikaty, świadczące o bezpieczeństwie i ekologicznym wpływie na człowieka i środowisko. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze dziecko żyje w zgodzie z ekologią, a co za tym idzie – zdrowiej i bezpieczniej. Niezbędnymi rzeczami, które również muszą znaleźć się w pokoiku naszej pociechy są zabawki. Warto postawić na te z recyklingu – młodsze dzieci mogą je wykonać z pomocą rodziców, natomiast starsze poradzą sobie samodzielnie. Dzięki takim działaniom przyczynimy się do ochrony środowiska, a także pomożemy rozwinąć naszym maluchom ich kreatywność oraz zdolności manualne.

Tagi: