Magiczna choinka

Dodano: 4 Dec, 2012 / link do strony nadrzędnej Święta

Magiczna choinka

Czy ekolog ma w domu choinkę na święta? 

 

No pewnie, ale najpierw musiał się dobrze zastanowić nad wyborem. Naturalna czy sztuczna? Cięta czy rosnąca? Czas na choinkę przyjazną środowisku w Twoim domu.

Dobrym rozwiązaniem jest kupienie choinki z korzeniami – w doniczce lub worku, ponieważ po świętach możesz ją posadzić i cieszyć się drzewkiem na działce, w ogródku lub na osiedlu przed blokiem. Kupując żywą choinkę musisz się jednak upewnić, czy jej korzenie są w dobrym stanie, inaczej może się nie przyjąć. Choince szkodzi również gwałtowna zmiana temperatury, więc po kupnie nie wstawiaj jej od razu do ogrzanego pokoju, a po świętach nie wystawiaj od razu na mróz, ale stopniowo przenoś do chłodniejszego miejsca (np. do garażu). Jeśli nie masz możliwości posadzenia drzewka, sprawdź, czy w twojej okolicy nie odbywają się zbiórki choinek. Drzewka mogą na przykład zostać przekazane do kompostowni, gdzie przerobi się je na biomasę.

Aby dokonać odpowiedzialnego zakupu, sprawdź, czy sprzedawca posiada świadectwo potwierdzające legalne pochodzenie choinki. Bożonarodzeniowe drzewka mogą również posiadać certyfikaty. Jednym z nich jest FSC, który informuje o tym, iż choinka pochodzi z miejsca, gdzie prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna.

 

 

Bardzo ciekawą alternatywą jest wypożyczenie choinki. Wyhodowane w doniczkach drzewka wystarczy podlewać, a po okresie świątecznym zwrócić do firmy, która ponownie je wypożyczy w następnym roku albo posadzi w lesie.

 

Jeśli masz wątpliwości jaką choinkę wybrać, zastanów się nad argumentami za i przeciw i niech to będzie świadomy wybór.

 

 

 

WADY

ZALETY

PRAWDZIWA CHOINKA
 • emisja zanieczyszczeń przy transporcie
 • co roku potrzebna nowa
 • po jakimś czasie zaczyna gubić igły
 • wyjaławianie gleby w miejscach plantacji choinek
 • monokultura przyczynia się do rozprzestrzeniania chorób i pasożytów w lesie
 • konieczność zwalczania szkodników w plantacjach choinek
 • pochodzi z plantacji zakładanych w miejscach, gdzie las nie rośnie (np. pod liniami wysokiego napięcia)
 • produkuje tlen w czasie całego swojego życianaturalny zapach
 • możliwość wykorzystania po zakończeniu Świąt jako opał lub składnik kompostu
 • plantacje choinek są sposobem na wykorzystanie ziemi słabej jakości
 • choinki pozyskiwane legalnie z lasów, pochodzą z zabiegów pielęgnacyjnych
 • finansujesz lokalnych producentów
SZTUCZNA CHOINKA
 • zużycie surowców naturalnych (ropopochodnych)
 • emisja zanieczyszczeń w trakcie produkcji i transportu
 • problem z utylizacją po zużyciu (plastik łączony z metalem)
 • rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat
 • jedna wystarcza przynajmniej na kilka lat
 • nie gubi igieł
ŻYWA CHOINKA
W DONICY
 • niewielkie rozmiary drzewka (duża choinka potrzebuje ogromnej donicy by pomieścić jej korzenie)
 • w domu może stać zaledwie kilka dni (max 5) jeśli ma zostać posadzona na wiosnę
 • pochodzi z plantacji
 • produkuje tlen w czasie całego swojego życia
 • naturalny zapach
 • możliwość posadzenia drzewka na wiosnę w ogrodzie swoim lub przyjaciół

 

Najmodniejsze ozdoby choinkowe

 

Sklepowe półki zasypane są plastikowym i szklanymi ozdobami na choinkę, głównie produkowanymi na dalekim wschodzie. Zarówno ich produkcja, jak i transport na duże odległości, szkodzi środowisku, nie wspominając już o ich utylizacji. Jeśli decydujesz się kupować ozdoby to zwróć uwagę na producenta, staraj się kupować tradycyjne regionalne ozdoby świąteczne (np. szklane bombki) oraz energooszczędne lampki na choinkę.

 

My jednak namawiamy do przystrojenia choinki naturalnymi ozdobami. Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe są nie tylko efektowne, ale przede wszystkim przyjazne środowisku. Do ich przygotowania wystarczą bowiem używane, naturalne albo łatwo dostępne przedmioty. Dzięki temu unikniesz kupowania nowych ozdób, które po wyrzuceniu mogą zaśmiecać środowisko przez wiele lat. Co więcej, w przeciwieństwie do gotowych produktów, dekoracje wykonane w domu nie wymagają transportu, podczas którego do atmosfery emitowany jest szkodliwy CO2.

 

Do dekoracji choinki możesz wykorzystać m.in. szyszki, kasztany i łupiny orzechów. Zawieszoną na sznurku szyszkę możesz pomalować plakatówkami, udekorować znalezionymi w domu koralikami, albo stworzyć z niej aniołka – wystarczy, że z papieru wytniesz skrzydełka i główkę, które za pomocą igły i nitki przymocujesz do szyszki.

 

Łupinki orzechów włoskich to świetny materiał na wyczarowanie z nich łódek. Wystarczy do tego odrobina waty, kleju, wykałaczka i kawałek papieru. Watę umieść w łupinie, a za pomocą kleju przymocuj na środku łupinki wykałaczkę, na którą następnie nabij kawałek papieru imitujący żagiel. Do boków łódki przyklej sznurek, za pomocą którego umieścisz ozdobę na choince.

 

Równie popularnym, a zarazem prostym, sposobem na wykonanie świątecznych dekoracji jest zasuszenie pokrojonych owoców, na przykład plastrów jabłka lub cytryny.

Najmodniejsze w tym sezonie są ozdoby choinkowe wykonane z jemioły lub słomy a także … smakołyki, które można podjadać przez całe święta. Są one dużą atrakcją głównie dla maluchów. Jako dekoracje możesz wykorzystać własnoręcznie upieczone ciasteczka i pierniczki albo gotowe cukierki. Inną smaczną „bombką” są orzechy i jabłka. Pięknie wyglądają i smakują. Taki powrót do tradycyjnych Świąt 🙂

 

Jeśli nie masz w domu miejsca na choinkę lub po prostu nie chcesz jej kupować, możesz akcent świąteczny zaznaczyć stroikiem, wykonanym z gałązek różnych iglaków, jemioły i gałązek z owocami głogu.

 

Choinkowy upcycling

 

Stare płyty CD również mogą stać się nietypową i ekonomiczną ozdobą choinkową, która na dodatek pięknie odbija światło. Taka dekoracja wcale nie musi być zwykłym krążkiem zawieszonym na sznurku. Jeśli chcesz, możesz wyciąć z nich ozdoby w kształcie gwiazd lub kwiatów.

Obecnie, bardzo popularną metodą rękodzieła artystycznego jest filcowanie. Dzięki tej technice wyczarować można na przykład bombki choinkowe. Zapisz się na kurs filcowania lub zapoznaj się z kilkoma poradami dostępnymi w Internecie i wykorzystaj możliwości jakie daje stary kłębek wełny.

 

 

_______________________________________________

 

Historia choinki

 

Drzewo iglaste w wielu kulturach uznawane jest za symbol płodności i życia. Około XVI wieku drzewko to zaistniało w wersji bożonarodzeniowej. Miejscem, w którym narodziła się tradycja dekorowania choinek jest Alzacja, gdzie papierem i jabłkami przyozdabiano iglaste gałązki drzew. Do Europy zwyczaj ten przywędrował około XIX wieku i od tego czasu choinka stanowi nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia.