Opakowania czy śmieci

Dodano: 4 Dec, 2012 / link do strony nadrzędnej Święta

opakowania czy śmieci

Według danych Ministerstwa Środowiska przeciętny Polak „produkuje” 320 kg odpadów rocznie, a 40 % z nas deklaruje, że nie segreguje śmieci. To problem szczególnie ważny w grudniu.

Niestety, święta stymulują masową produkcję opakowań, które często zaraz po zakupie trafiają do kosza, ale wspólnie możemy to zmienić.

 

Nie kupuj opakowań tylko ich zawartość

 

Zwracaj uwagę na ilość opakowań – unikaj kupowania tych produktów, które mają dwa lub nawet trzy opakowania (kartonik, folia, pudełeczko – to zbędne dodatki do produktu, często wprowadzające w błąd, bo produkt wygląda na większy).

 

W co zapakować prezent?

 

Zrób to oryginalnie i zapakuj prezenty w opakowania wielokrotnego użytku (papier prezentowy lub dekoracyjne torebki z poprzedniego roku) lub inne nietuzinkowe materiały.

Prezent możemy też zapakować w stare gazety, związać kolorowymi sznurkami lub sznurówkami, udekorować poprzypinanymi lub przyklejonymi gałązkami iglaków albo jemioły.

Opakowanie może stać się częścią prezentu, jeśli będą to np. czyste kuchenne ściereczki, świąteczne serwetki, a nawet zimowe skarpety. Niebanalne i efektowne opakowanie, które ma własne praktyczne zastosowanie. O to chodzi!

Jeśli jednak wolisz tradycyjne opakowanie, to do prezentów używaj torebek lub pudełek wielokrotnego użytku. Możesz zaprojektować swoją własną torbę z recyclingu. Nowe trendy i w dodatku samodzielnie wykonany prezent, czy może być coś lepszego? Wystarczą do tego gazety, kawałek sznurka i zszywacz. Instrukcję wykonania znajdziecie np. na YouTube. Aby dodać gazetowym torbom świątecznego szyku, wystarczy je pomalować.

 

Na koniec dwie zasady do stosowania nie tylko od święta

Zabieraj na zakupy własną torbę (materiałową, z naturalnej plecionki, koszyków lub zwykłych foliówek, które masz w domu). Pamiętaj o segregacji śmieci.