Balkon

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Ogród

Balkon

Zielona oaza

Dzięki kilku prostym rozwiązaniom nasz twój balkon może stać się wyjątkowo funkcjonalny i… piękny! Własny mini ogródek i regał z kwiatami posadzonymi w wiklinowych koszykach to tylko początek pomysłów.

 

Cztery kąty – balkon piąty!

Jeśli posiadasz stary regał, możesz umieścić na nim rośliny posadzone w nieużywane już wazony, wiklinowe kosze i ozdobne słoiki. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie „ściany” z roślin, które posadzone w plastikowych butelkach zamocowanych na sznurkach będą zwisać z sufitu. Wieczorem uroku temu miejscu dodadzą własnoręcznie wykonane lampiony. Jednym ze sposobów na ich przygotowanie jest nalanie wody do ozdobionego wstążką słoika i umieszczenie na powierzchni wody świeczki. Innym – wykorzystanie starych kieliszków do wina, wewnątrz których układamy drobne kamyki stanowiące podstawkę pod świeczkę. Kiedy nadejdzie zima, postaw na balkonie karmnik dla ptaków – pomożesz im przetrwać mroźne dni.

 

Własny zieleniak

Nie tylko kwiaty mogą być ozdobą balkonu. Zdrowe, smaczne i efektownie wyglądające zioła nie tylko dodadzą uroku temu miejscu, ale zapewnią wyjątkowy smak przyrządzanym przez Ciebie potrawom. W dużych donicach, pamiętając o odpowiednich odstępach, można posadzić kilka rodzajów roślin. Bazylia, koper, kolendra, melisa, szczypiorek i tymianek – to tylko niektóre, jakie masz do wyboru. Zioła potrzebują dużo światła, za to powinny unikać silnego wiatru, który mógłby uszkodzić ich gałązki. Jeśli twój balkon znajduje się w zacienionym miejscu, możesz postawić doniczkę z ziołami na parapecie w słonecznym pomieszczeniu.

Przyjaznym środowisku pomysłem jest stworzenie własnego kompostownika, do którego można wrzucać fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj i obierki z warzyw i owoców. Pamiętaj, aby do kompostownika nie wyrzucać mięsa, kości ani cytrusów w skórkach. W skórkach cytrusów mogą znajdować się substancje chemiczne które mogą w procesie rozkładu trafić wraz z nawozem do twoich roślin. Po kilku miesiącach gotowy kompost możesz wykorzystać do nawożenia domowych kwiatów.

 

Miejsce odpoczynku

Czy nie przyjemnie byłoby w słoneczny poranek usiąść przy stoliku na balkonie i napić się świeżo zaparzonej kawy? Aby balkon zyskał zgodny z naturą charakter, dopełnieniem będą wykonane z recyklingowanych materiałów meble. Aby osłonić się latem przed intensywnym słońcem, można zamontować markizę albo parasole, które dopasowane do szerokości balkonu dadzą równomierny cień na balkonie i schłodzą mieszkanie. W tak praktycznie i przytulnie zagospodarowanym miejscu –odpoczniesz i nabierzesz sił.

 

Tagi:
Zobacz również: