Kwiaty

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Ogród

Kwiaty

Najpiękniejsze polskie róże pochodzą z Kenii…

 

Są piękne, kolorowe, pachną nieziemsko. Czy wiesz kto je zrywał i jaką przyszło mu za to zapłacić cenę?

 

Codziennie w Europie sprzedaje się miliony ciętych kwiatów. Pochodzą one mi.in. z Holandii oraz z krajów tak odległych jak Kania, która jest trzecim – po Holandii i Kolumbii – największym eksporterem kwiatów ciętych na świecie. Ponad 60% kwiatów uprawianych w Kenii tafia na rynek europejski.

 

Kenijskie róże rosną w klimacie, w którym naturalne nasłonecznienie i wysoka temperatura sprzyja ich naturalnemu rozwojowi. Róże uprawiane w Holandii pochodzą z podgrzewanych szklarni, co powoduje zwiększenie emisji CO2. W Afryce kwiaty cięte uprawia się na potężnych plantacjach, w których panują często nieludzkie warunki pracy, tj. niskie płace, łamanie praw pracowniczych, stały kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia chemikaliami bez masek ani odzieży ochronnej. Ponieważ pracownicy są na co dzień narażeni na działanie agresywnych chemikaliów, często chorują – cierpią na egzemy, nowotwory, choroby oczu.

 

Alternatywą dla ciętych kwiatów z odległych krańców świata są kwiaty z upraw lokalnych, uprawianych wg zasad rolnictwa ekologicznego, oznaczających uprawę kwiatów bez naruszania struktury gleby, nawożenie środkami naturalnymi. Transport kwiatów nie obciąża środowiska. Możemy również rezygnować z kupowania kwiatów ciętych poza sezonem, który w Polsce trwa od kwietnia do listopada na rzecz roślin doniczkowych.

 

Kwiaty pochodzące z upraw ekologicznych posiadają swoje certyfikaty. Ich uzyskanie wymaga spełnienia określonych kryteriów ekologicznych i etycznych.  W Europie istnieją liczne stowarzyszenia zrzeszające producentów kwiatów, które stosują surowe zasady ekologiczne – m.in. „Naturland”, „Bioland”, „Demeter” i „Biopark”. Firmy zajmujące się uprawą kwiatów ekologicznych znajdują się zazwyczaj w pobliżu miejsc handlu kwiatami. Kwiaty z upraw ekologicznych mogą nosić także ekologiczne oznakowania, np. FLO (Fairtrade Labbeling Organizations International), które uzyskuje się po spełnieniu określonych warunki produkcji i sprzedaży. Oznakowanie gwarantuje, że oznakowany nim produkt spełnia szczegółowe międzynarodowe kryteria Sprawiedliwego Handlu.

 

Zanim kupimy kwiaty w kwiaciarni warto sprawdzić ich pochodzenie. Ekologiczne kwiaty można często kupić na targach czy giełdach kwiatowych. Warto zapłacić kilka złotych więcej i mieć pewność, że są to kwiaty z ekologicznych upraw.

 

Źródło informacji: