Domowe urządzenia- wybór z „ekogłową”

Dodano: 5 Nov, 2012 / link do strony nadrzędnej RTV i AGD

Domowe urządzenia- wybór z „ekogłową”

Sprzęt RTV i AGD to jeden z podstawowych elementów wyposażenia domu, dlatego warto zadbać o to, by działał oszczędnie, z korzyścią dla naszego portfela i środowiska.

Jak wybierać?

Podstawowym kryterium, którym zaleca się kierować przy zakupie nowego urządzenia, jest klasa efektywności energetycznej. Informację o niej można przeczytać na etykiecie produktu. Oznaczana jest literami od A do G, a jej skala zależy od rodzaju sprzętu, tj. przy lodówkach jest to cała 10cio stopniowa skala od A+++ do G, a na przykład przy zmywarkach od A+++ do D. Litera A oznacza urządzenia najbardziej energooszczędne, a litera G- te najmniej efektywne. Klasy energetyczne przyznaje się na podstawie rocznego zużycia energii w danym typie urządzeń.

 

Zgodnie z unijną dyrektywą z 1993 roku wszystkie oznaczenia można znaleźć na etykietach energetycznych dla 8 grupproduktów, do których zaliczają się:

-chłodziarki

-klimatyzatory

-piekarniki kuchenne

-pralki, suszarki i pralko-suszarki

-zmywarki

-źródła światła

 

Etykiety umieszczane na produktach zawierają również informacje dotyczące poziomu generowanego hałasu, czy zużycia wody.

 

Należy wspomnieć, że całkiem niedawno, prezydent podpisał ustawę nakładającą obowiązek umieszczania etykiet na produktach wykorzystujących energię. Informacje zawarte na etykietach, które informują m.in. o klasie energetycznej i innych parametrach urządzenia, powinny być napisane w języku polskim.

 

Jeden wybór- korzyści na lata.

Jeśli wymiana urządzeń następuje stopniowo, warto w pierwszej kolejności zainwestować w te, które cały czas wymagają zasilania, tak jak chłodziarko-zamrażarka. Oprócz oznaczenia A lub wyżej, dobrze, by posiadała również funkcję automatycznego usuwania wilgoci i szronu, zwaną „No Frost”. Oblodzone ściany pogarszają wymianę ciepła, przez co potrzeba 20% więcej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury.

 

Przy wyborze pralki zwróć uwagę na wskaźnik zużycia energii podczas jednego cyklu i możliwość nastawienia krótkiego prania. Użyteczną funkcją jest automatyczne ważenie zawartości bębna, wtedy urządzenie dobierze odpowiednią ilość wody potrzebną do wyprania włożonych do niego ubrań, a także zasugeruje właściwą ilość środków piorących. Aby zmniejszyć zużycie wody nawet do 19% i energii do 21% sprawdź, czy pralka ma możliwość prania za pomocą pary.

 

Wysoka sprawność płyty kuchennej, która zależy od rodzaju pól grzejnych, odpowiada za mniejsze zużycie energii. Najniższą sprawność posiada płyta z polami żeliwnymi (55%), a najwyższą indukcyjna (90%). Przy wyborze piekarnika, tak jak w innych przypadkach, kieruj się klasą energetyczną urządzenia oraz nowoczesnym wyposażeniem i funkcjami. Kilka szyb w drzwiczkach dobrze zatrzyma ciepło, a piekarnik z funkcją mikrofali piecze znacznie szybciej i zużywa przy tym nawet 50% energii mniej.

 

Najwyższą klasą energetyczną telewizora jest A+++. Dokonując wyboru nowego urządzenia zwróć uwagę na to, ile energii zużywa dany model, a także czy jego obudowa może być poddana recyklingowi  i nie zawiera lotnych związków organicznych.

 

Certyfikaty

Przy wyborze urządzeń RTV i AGD zwróć uwagę na certyfikaty jakimi są oznakowane. Jednym z nich jest unijna stokrotka (oficjalna nazwa to EU Ecolabel) – produkty z tym znakiem wykonane zostały na terenie UE i spełniają rygorystyczne wymogi ochrony środowiska. Energy Star to znak umieszczany na energooszczędnych urządzeniach RTV i AGD, a Łabędziem oznaczane są eko-produkty ze Skandynawii, których proces wytwarzania jest przyjazny jego użytkownikom i środowisku.

Tagi: