Moc proszku do prania

Dodano: 7 Nov, 2012 / link do strony nadrzędnej Środki czystości

Moc proszku do prania

Co zawierają proszki do prania i jakie składniki kryją się pod tajemniczymi nazwami na etykietach? Prześwietlamy środki piorące.

 

Jaką chemię znajdziesz w proszku?

Wszystkie występujące w proszkach składniki oznaczane są międzynarodową nazwą INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Proszki do prania są zestawieniem detergentów (czyli środków chemicznych o właściwościach czyszczących) oraz substancji pomocniczych. Podstawowym składnikiem proszku są substancje powierzchniowo czynne, które obniżając napięcie powierzchniowe, umożliwiają oddzielenie się brudu od tkaniny.

 

Wypełniacze aktywne, pomagają środkom powierzchniowo czynnym pozbywać się plam z naszych ubrań – zmiękczają wodę i regulują działanie detergentów. Wśród wypełniaczy najczęściej stosowany jest fosforan, który przyczynia się do eutrofizacji wód. Dostając się do rzek i jezior, znacząco wpływa na rozwój glonów i zużywanie zapasu tlenu potrzebnego zwierzętom wodnym i przyspiesza wysychanie zbiorników wodnych. Miejsce fosforanu coraz częściej zajmują zeolity (np. trójpolifosforan sodowy oraz glinokrzemiany sodowe), które nie wykazują właściwości negatywnych dla środowiska.

 

W środkach piorących znajdziesz również ulegające biodegradacji enzymy, które zwiększają skuteczność detergentu oraz optyczne rozjaśniacze barw, które odbijając światło o odcieniu niebieskim, dają złudzenie czystości tkaniny.  Chemiczne wybielacze neutralizują substancje barwnikowe zawarte w plamach. Proszki do prania kolorów zawierają polimer typu PVP, który zapobiega barwieniu się tkanin. Efekt ożywiania kolorów uzyskuje się dzięki działaniu celulozy.

 

Na co zwrócić uwagę

Warto uważnie czytać etykiety, aby uniknąć substancji takich jak:

  • Surfaktanty – łatwo przedostają się do organizmu i wiążą się z białkami krwi. W wyniku ich powstaje kancerogenny kwas perfrurooktanowy. W Polsce są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń gruntów i wód.
  • środki dezynfekujące, np. olejek sosnowy, który może wywołać alergie i silnie podrażnia skórę.
  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate). Są to syntetyczne środki spieniające, które powstają w procesie przetwarzania ropy naftowej. Organizm może reagować na nie np. wysypką, podrażnieniami, przesuszeniami skóry, nasilonym wypadaniem włosów.

 

Uwaga na zapachy!

Wszystkie substancje zapachowe pojawiają się na etykietach pod zbiorową nazwami Parfume, Fragrance lub Aroma, jeśli ich stężenie w produkcie przekracza 0,01 % masy proszku. Do części z nich należy podchodzić z ostrożnością – ponad 26  używanych sztucznych komponentów zapachowych (m.in. benzyl alcohol, citral, eugenol) umieszczono na liście substancji alergennych (listę można znaleźć pod adresem: http://pl.cleanright.eu/force-download.php?file=/media/wde-po/fragrance%20leaflet.pdf). Syntetyczne dodatki są trudne do rozróżnienia, ponieważ określane są za pomocą ogólnego stwierdzenia: związek zapachowy. Ponadto, praktycznie wszystkie znane naturalne związki zapachowe mają swoje chemiczne odpowiedniki.

 

Szczególna troska o dzieci

Wrażliwa skóra dziecka bardzo szybko i łatwo reaguje na szkodliwe substancje zawarte w tradycyjnych proszkach do prania. Aby uniknąć podrażnień i uczuleń u swojego malucha, stosuj środki pozbawione składników alergennych. Gwarancją bezpieczeństwa proszku jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

 

Co wyczytasz z opakowania

Opakowanie powinno być oznakowane w sposób łatwy do identyfikacji. Niezależnie od stężenia w produkcie musi pojawić się informacja o występowaniu enzymów, substancji zapachowych i dezynfekujących, rozjaśniaczy optycznych. Etykieta powinna informować o przeznaczeniu produktu, średniej ilości prań, jakie można wykonać używając zawartego w opakowaniu proszku, oraz sposobie jego dozowania w zależności od stopnia zabrudzenia tkanin oraz twardości wody.

 

Proszek do prania własnej produkcji

Przepis na „domowy” proszek:

 

¼ litra wrzącej wody, 2 szklanki płatków mydlanych, 2 szklanki boraksu, 2 szklanki sody do prania (krystalicznej).

 

Płatki mydlane rozpuść w gorącej wodzie i wymieszaj. Po przelaniu roztworu do wiaderka, dodaj boraks i sodę i mieszaj do dokładnego rozpuszczenia. Do każdego prania wystarczy zaledwie ¼ szklanki wymieszanej wcześniej mikstury.

 

Składniki powyższego przepisu są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska – płatki mydlany to znany od lat delikatny naturalny środek piorący, polecany alergikom. Boraks  natomiast to wielofunkcyjna, silnie czynna substancja, dostępna w sklepach chemicznych i aptekach. Skutecznie i szybko dezynfekuje, wybiela i usuwa plamy. Aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom skóry podczas stosowania boraksu, osoby o delikatnej skórze powinny nosić rękawice ochronne.

Tagi: