Płyny do płukania, wybielacze i odświeżacze powietrza- najważniejsze informacje

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Środki czystości

płyny do płukania

Co znajduje się w przyjemnie pachnącym płynie czy sprayu? Standardowy produkt do płukania ma za zadanie sprawić, by tkanina była nie tylko pachnąca, łatwa do prasowania, ale i przyjemna w dotyku. Aby sprostać tym wymaganiom, tworzone są mieszanki składników chemicznych , a zawarte w nich substancje, w tym związki powierzchniowo czynne, aromaty i zmiękczacze, decydują o efekcie końcowym.

 

Jakie mogą być wady takich środków? U osób bardziej wrażliwych zawarte w płynie do płukania substancje aromatyzujące mogą powodować alergie albo nasilanie się objawów astmy – a to tylko jeden ze skutków ubocznych. Niektórzy naukowcy wśród negatywnych dla zdrowia konsekwencji stosowania płynów do płukania wymieniają również uszkodzenia wątroby i nerek.

 

Niektóre substancje powierzchniowo czynne zawarte w środkach do płukania  (np. surfaktanty, które obniżają napięcie powierzchniowe wody) mają niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Ze względu na to, że utrudniają przedostawanie się tlenu w głąb naturalnych zbiorników wodnych, są szkodliwe dla zwierząt wodnych.

 

Dostające się po praniu do wód składniki detergentów (szczególnie fosforanów, których użycie jest ostatnio redukowane) powodują eutrofizację wód. Eutrofizacja (użyźnienie) wpływa na szybszy rozwój glonów, które zaczynają zużywać ogromne ilości tlenu, co z kolei może spowodować śnięcie ryb i zwiększone gromadzenie się mułów.  Skutkuje to dominacją organizmów beztlenowych i przekształcaniem zbiornika w staw, bagno lub torfowisko. Ze zmienionego biologicznie dna mogą wydzielać się substancje trujące, m. in. metan i siarkowodór. Następuje, więc istny efekt domina.

 

Alternatywny płyn do płukania

Aby go przygotować potrzebujesz jedynie pustej butelki, wody, kwasku cytrynowego, ewentualnie olejku eterycznego z certyfikatem (ECOCERT, COSMEBIO) lub wyciągu z aloesu (możesz przygotować go samodzielnie albo kupić w aptece). Zawartość kwasu w takim roztworze nie powinna stanowić więcej niż 30% (oznacza to, że w 70 – 130g wody należy rozpuścić około 20g kwasku cytrynowego). Kilka kropel olejku eterycznego (cytryna, lawenda, mięta) sprawi, że pranie będzie pachniało dokładnie tak, jak lubisz.

Możesz wypróbować także inne domowe sposoby: aby zmiękczyć ubrania i zredukować ich elektryzowanie się, dodaj do pralki ½ lub ¼ szklanki proszku do pieczenia. Dodając do prania połączone w proporcjach 1:1 biały ocet i proszek do pieczenia sprawisz, że ubrania będą bardziej miękkie.

 

Na rynku dostępne są również specjalne, certyfikowane płyny do płukania dla alergików, które są hipoalergiczne, biodegradowalne, nie zawierają wybielaczy optycznych, enzymów ani substancji pochodzenia petrochemicznego. Warto zwracać uwagę na informacje zawarte na etykietach producenta, a także na certyfikaty gwarantujące jakość i bezpieczeństwo produktu, np. EcoGarantie.

 

By biel była nieskazitelna

Aby wybielić zżółknięte ubrania wcale nie potrzebujesz chlorowych czy tlenowych wybielaczy, które niewłaściwie stosowane, mogą być nieprzyjazne dla środowiska. Wybielacz chlorowy może okazać się niebezpieczny w połączeniu z niektórymi substancjami, np. czyszczącymi.  Reakcje z wieloma pospolitymi środkami czystości na bazie kwasów (takich jak kwas solny i siarkowy), a także z amoniakiem , wydzielają niebezpieczne opary. Chlor jest substancją trującą – podrażnia skórę i oczy i obniża wchłanialność jodu.

Zamiast używać chemicznych wybielaczy, możesz posłużyć się sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny lub octem, dodając ich niewielką ilość do prania. Kolejnym prostym, domowym sposobem na przywrócenie białych tkanin do użytku jest ich wygotowanie. Wystarczy wrzucić je do gotującej się wody i wlać odrobinę soku z cytryny, który od dawna znany jest jako naturalny środek wybielający.

 

Przyjemna, pachnąca szafa i nie tylko

By twój dom pachniał pięknie bez użycia chemii, wykorzystaj działanie odkurzacza, który rozniesie zapachy podczas sprzątania. Jedyne, co musisz zrobić, to wsypać jedną łyżeczkę świeżo zmielonej kawy do worka, który znajduje się w odkurzaczu. To samo możesz osiągnąć używając cynamonu lub innej aromatycznej przyprawy. Jeśli chcesz, by twój dom nabrał zimowego, świątecznego klimatu i zapachu, przekrój pomarańczę i wbij w nią kilka goździków. Suszoną lawendę umieść w materiałowym woreczku i powieś w dowolnym miejscu. Taki sposób sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak i w szafach.

 

Kupowane w sklepach odświeżacze powietrza często zawierają dużo substancji chemicznych, które mają niewiele wspólnego z zapachami przyrody. Przeciętny odświeżacz kryje w sobie rozpuszczalniki, propelenty, butan, propan , środki dezynfekujące, konserwanty oraz zapachy produkowane na bazie produktów ubocznych ropy naftowej. Może też zawierać fosforany, wybielacze lub amoniak. Popularność odświeżaczy powietrza sprawia, że organizm nie ma szansy „odpocząć” od chemikaliów, przez co bardzo trudno jest przewidzieć jak będą działać na nasze zdrowie w przyszłości.

 

Zapachy w formie wtyczek do kontaktu w razie połknięcia mogą być niebezpieczne dla dzieci i zwierząt.

Niestety, umieszczany na etykietach napis „zawiera naturalne składniki” nie musi oznaczać, że korzystamy z odświeżacza w pełni bezpiecznego. Pod tym hasłem często kryją się ftalany (używane do produkcji lakierów i farb). Dlatego warto dokładnie zagłębiać się w analizę etykiet i szukać na nich eko – znaków, np. unijnej stokrotki (oficjalna nazwa to EU Ecolabel), czy Błękitnego Anioła.

W przypadku chemii gospodarczej, Podobnie jak w przypadku kosmetyków, produkty chemii gospodarczej muszą spełniać pewne kryteria, aby można je było nazwać ekologicznymi. Takimi kryteriami są m.in.:

  • maksymalnie ograniczona ilość surowców używanych w procesie produkcji,
  • składniki i produkt końcowy nie były testowane na zwierzętach,
  • proces produkcyjny i surowiec nie są toksyczne,
  • proces produkcyjny przyjazny dla środowiska,
  • surowce wtórne użyte do wykonania opakowania lub brak opakowania,
  • możliwość ponownego przetworzenia opakowania,
  • nowy typ towaru powinien wypierać typ stary w taki sposób, aby sztucznie nie dewaluować jego przydatności.