Dom pasywny – co to właściwie znaczy?

Dodano: 24 Oct, 2013 / link do strony nadrzędnej Wnętrze

Mały zielony dom na trawie

Wciąż mało popularne, a jednak niezwykle wydajne i tańsze w utrzymaniu – domy pasywne, bo o nich mowa, są przyszłością energooszczędnego, ekologicznego budownictwa.

 

Jeżeli planujemy budowę domu, warto rozważyć postawienie domu pasywnego. Ten typ domu jest tańszy w utrzymaniu, niż dom tradycyjny, a przy tym jest także przyjazny dla środowiska. Dodatkowo, posiada on mniejsze zapotrzebowanie na energię niż budownictwo tradycyjne.

 

Na czym polega innowacyjność domów pasywnych? Przede wszystkim nie ma potrzeby montowania w nich oddzielnych systemów grzewczych, ponieważ ciepło pozyskiwane jest przez podgrzewanie powietrza, jakim wentylowany jest dom. Taki budynek wykorzystuje energię pasywną, a więc zawartą w powietrzu, ziemi, energii słonecznej i urządzeniach. By osiągnąć pożądany efekt, budynek musi być zaprojektowany w odpowiedni sposób.

 

Priorytetem przy planowaniu budowy jest słońce. By wykorzystać w pełni wszystkie korzyści, jakie daje posiadanie tego typu domu, powinniśmy wybrać działkę z ekspozycją na południe. Najlepiej, gdyby wszystkie okna były skierowane właśnie na tę stronę. Taki dom powinien mieć także jedno lub dwu-spadowy dach i prostą bryłę. Niezwykle istotną rzeczą jest także bardzo dobra i szczelna izolacja (najlepiej, gdy będzie z każdej strony dwu lub trzykrotnie grubsza, niż w tradycyjnym budownictwie). Jeżeli chodzi o rozmieszczenie pomieszczeń – kuchnia, salon i sypialnia powinny być skierowane na południe, a pozostałe na północ.

 

Mimo, iż początkowe koszty budowy domu pasywnego są wyższe, to jednak warto zainwestować dodatkowe środki, gdyż w takim budynku mieszka się bardzo komfortowo. Do tego dochodzi jeszcze fakt, iż koszty ogrzewania są dużo niższe od ceny, jaką musielibyśmy zapłacić za ogrzewanie domu wybudowanego w sposób tradycyjny. Inną korzyścią jest także wymiar ekologiczny, ponieważ domy pasywne są bardzo przyjazne dla środowiska. Wybierając tego typu rozwiązanie nie tylko pomagamy naturze, ale też zyskujemy oszczędności w domowym budżecie.