Pomaluj swój świat

Dodano: 13 Nov, 2012 / link do strony nadrzędnej Wnętrze

Pomaluj swój świat

Jednym z powszechnie używanych produktów podczas remontów i zdobienia domów i mieszkań są farby. Czy wybierając odpowiedni kolor i przeznaczenie farby zastanawiasz się również nad jej składem i wpływem na środowisko?

 

LZO- co to właściwie jest?

Składnikami, który mogą znajdować się w niektórych farbach są Lotne Związki Organiczne (LZO, VOC). Ogólnie ujmując, są to związki, które szybko przechodzą w stan gazu lub pary, a temperatura ich wrzenia może wynosić od 50- 250 stopni C. . Substancje te wydzielane do atmosfery mogą wpływać na zmniejszanie  się warstwy ozonowej. Tym samym wpływają na powiększanie się dziury ozonowej co z kolei prowadzi do zwiększania globalnego ocieplenia.  Dlatego wytyczono specjalne normy określające dopuszczalną ilość tych związków jaka może znajdować się w wyrobach.  Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie niedopuszczalne i wyeliminowane ze sprzedaży.

 

Zgodnie z prawem na etykiecie farby powinna znajdować się informacja o produkcie i dopuszczalnej wartości LZO, podawana w gramach na litr, oraz maksymalna zawartość LZO w gotowym do użytku produkcie (również w g/l). Szczegółowe dane określające zawartość substancji w każdym rodzaju farby  określają przepisy.

 

Rodzaje farb

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów farb o różnym przeznaczeniu i właściwościach.  Popularne są farby wodorozcieńczalne stosowane głównie do malowania ścian. Innym rodzajem są farby rozpuszczalnikowe, stosowane do malowania balkonów, okien etc., które zawierają w swoim składzie na przykład benzynę lakową. Niestety takie farby podczas wysychania emitują do otoczenia szkodliwe substancje. Ich zaletą jest natomiast duża wytrzymałość na uszkodzenia i ścieranie.

 

Do farb najmniej szkodliwych zaliczane są:

  • high solids – farby o dużej zawartości stałych składników i zmniejszonej ilości LZO
  •  wodorozcieńczalne, w których głównym rozpuszczalnikiem jest woda
  • proszkowe – ich skład stanowi w całości sproszkowana żywica

Jednak, jak dowodzą niektóre badania i one nie są w zupełności obojętne dla środowiska.

 

Dla dzieci i alergików dostępne są farby do malowania ścian nie posiadające LZO, i w których zawartość alergenów jest ograniczona.

 

Certyfikaty

Farby, które zawierają obniżoną lub znikomą zawartość szkodliwych substancji, posiadają różnego typu oznaczenia. Do najbardziej znanych certyfikatów ekologicznych zalicza się: Błękitny Anioł, Eco Label, 0 VOC, unijna stokrotka (EU Ecolabel), Łabędź, E, albo Znak Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Produkty posiadające rzetelne oznaczenia zostały szczegółowo przebadane pod kątem wpływu na organizm człowieka i środowisko.

 

Odświeżając ściany i przedmioty znajdujące się w domu pamiętaj, że istotne jest dokładne wietrzenie pomieszczenia w trakcie i po malowaniu. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, których organizm nie powinien być narażony na wdychanie niebezpiecznych oparów.

 

Podsumowując, przy wyborze farby zwróć uwagę nie tylko na jej wydajność i kolor, ale również skład i zawartość LZO. Informacje te znajdziesz na etykiecie produktu.

Tagi: