Inspiracje dla twojego domu

Dodano: 18 Jul, 2012 / link do strony nadrzędnej Wnętrze

Inspiracje dla twojego domu

Domy konstruowane z wykorzystaniem instalacji i technicznych rozwiązań ekologicznych są nie tylko ekologiczne, ale również bardziej oszczędne. Nowoczesne rozwiązania pozwalają czerpać energię z odnawialnych źródeł, dłużej utrzymać w domu ciepło oraz obniżyć ilość zużywanej energii, a tym samym jej koszty.

 

Odnawialne źródła energii

Znakomita część energii w naszym kraju pochodzi ze spalania węgla kamiennego, którego pokłady są wyczerpywalne. Aż 40% energii zużywane jest na ogrzewanie domów oraz podgrzewanie wody. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest oszczędzanie energii cieplnej oraz zredukowanie jej utraty do otoczenia, a tym samym ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla.

 

Jednym z alternatywnych dla węglowego sposobu na ogrzewanie domu jest instalacja ogrzewania geotermalnego.  Pompy cieplne, które wykorzystują energię z wnętrza ziemi, czyli jeden z rodzajów energii odnawialnej, wykazują niski poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery, działają bez emisji zanieczyszczeń i spalin oraz minimalizują zużycie energii pochodzącej z nieodnawialnej źródeł takich jak paliwa kopalne. Część z nich, dzięki odwróconemu obiegowi powietrza, sprawdza się w formie urządzenia do ochładzania mieszkania latem. Pompy ciepła mogą wytworzyć cztery razy więcej ciepła niż energia zużyta do ich napędu. Warto też dodać, że koszt takiego ogrzewania staje się konkurencyjny w stosunku do ogrzewania węglowego czy gazowego. Od 2013 roku rusza program wsparcia budowy domów i zakupy mieszkań ekologicznych. Więcej na ten temat: www.nfosigw.gov.pl

 

Obecnie najbardziej popularnym generatorem energii odnawialnej są kolektory słoneczne. Ze względu na położenie geograficzne Polski, gromadzona przez nie energia słoneczna jest zbyt mała, by ogrzać cały dom, ale z powodzeniem wystarcza do podgrzewania wody. Praca kolektora nie wymaga zużycia paliwa ani energii elektrycznej. Koszt zakupu baterii słonecznych zwraca się w ciągu kilku lat.

 

Rodzaje ekologicznych domów

Współczesne budownictwo stawia na wykorzystanie naturalnych źródeł energii, czego przykładem są domy energooszczędne. Niewielki, parterowy i prosty w swej bryle dom z przeszkleniami wymaga małych nakładów energii, która go ogrzeje. Nowoczesne rozwiązania stosuje się też w konstrukcji budynków wielorodzinnych czy osiedli, wtedy istotne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych i dociepleń.

 

Komfort cieplny przy ograniczonym użyciu najczęściej wykorzystywanego obecnie źródła energii, tj. węgla kamiennego, można uzyskać dzięki budowie domów pasywnych. Idea takich właśnie domów zakłada, że do ogrzania domu nie zużywa się rocznie więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej. Właściwa izolacja zewnętrzna budynku, wykorzystanie promieniowania słonecznego, odzyskiwanie ciepła z wentylacji, a także odpowiednio rozplanowana przestrzeń i kształt budynku są w stanie zmniejszyć ilość zużywanej energii nawet o kilkanaście procent. Usytuowanie budynku w kierunku południowym oraz przeszklenia po tej stronie ułatwiają utrzymanie właściwej temperatury, dodatkowo zwiększając dostęp promieni słonecznych. Ważne jest także, by dom był odpowiednio wyizolowany termicznie i zwarty w swojej konstrukcji – wtedy nie jest dodatkowo ochładzany przez wiatr. Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii oraz odzyskiwanie ciepła w budownictwie pasywnym sprawiają, że budynek nie potrzebuje już tradycyjnego systemu grzewczego – wystarcza jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.

 

Najbardziej ekologiczne są domy solarne, skonstruowane tak, by pobierać jak najwięcej energii słonecznej – pomieszczenia przeznaczone do mieszkania znajdują się od południowej strony budynku. Niesymetryczny dach, pokryty zastępującymi normalne pokrycia bateriami słonecznymi umożliwia generowanie energii odnawialnej. W Polsce jeszcze nie ma takich budynków ale np. w Niemczech jest ich kilka tysięcy.

 

Odpowiednia izolacja

Koszty energii można zredukować poprzez odpowiednią izolację różnych części budynku. Właściwa termoizolacja pozwala zwiększyć komfort cieplny, a także zdecydowanie zmniejszyć koszty ogrzewania. Największe straty ciepła dotyczą ścian – tą drogą tracimy go nawet 35%. Jednocześnie, zabezpieczenie ścian zewnętrznych jest w stanie zmniejszyć straty ciepła nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Do wykonania izolacji można wykorzystać m.in. styropian, włókna celulozowe lub wełnę mineralną.

 

Odpowiednio zaprojektowana stolarka okienna i drzwiowa oraz poprawny jej montaż, jak też dokładne zabezpieczenia termoizolacyjne, pozwalają na zatrzymanie ciepła w twoim domu. Ucieczkę ciepła minimalizują również żaluzje, ekrany i rolety. Przez okna i drzwi tracimy średnio 20% ciepła. Warto zatem pomyśleć o poprawieniu ich szczelności.

 

Właściwie wykonana izolacja dachu pozwala na oszczędności cieplne rzędu 35%. Konstrukcja takiej izolacji powinna składać się z kilku warstw, które umożliwią zatrzymywanie ciepła i ochronę przed wilgocią zimą oraz zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się budynku latem.

 

Energię zużywaną do ogrzewania budynków można odzyskać za pomocą rekuperatorów. Takie urządzenia nawiewno – wywiewne, za pomocą specjalnych wentylatorów umożliwiają odzyskiwanie ciepła usuwanego z budynku i wysoką oszczędność energii – nawet do 90%. Rekuperatory usuwają nadmiar wilgoci, a także oczyszczają powietrze z pyłów. Dzięki temu, że są w stanie pełnić rolę zwykłej wentylacji, mogą być wykorzystywane przez cały rok.

 

Proste rady dla każdego

Aby nie tracić ciepła i pieniędzy, warto znać kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest utrzymywanie w mieszkaniu stałej temperatury – ponowne nagrzanie wychłodzonego pomieszczenia generuje bardzo dużo energii. Sprawdź, czy grzejniki w twoim domu nie są przykryte albo zasłonięte. Nie powinny być też zastawione meblami. Możesz także regulować ich pracę za pomocą pokrętła – podczas wietrzenia pokoju nie muszą przecież grzać maksymalnie. Pamiętaj przy wietrzeniu otwieraj okno na oścież, a grzejnik zakręcaj na ten krótki czas wietrzenia. Nie odświeżaj powietrza w mieszkaniu stosując mikroszczeliny czy uchylając okno, tracisz wtedy dużo energii cieplnej. Jeśli planujesz dłuższą nieobecność w domu, ustaw grzejniki na tryb oszczędny (eco tryb). Wychładzania domu unikniesz dzięki dokładnej izolacji okien uszczelkami.