Odnawialne źródła energii – nasza przyszłość

Dodano: 23 Oct, 2013 / link do strony nadrzędnej Wnętrze

Odnawialne źródła energii – nasza przyszłość

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne zarówno w budownictwie, jak i w motoryzacji. Są bardziej wydajne, a przede wszystkim przyjazne środowisku.

 

Na pozyskiwanie ekologicznej energii pozwalają zarówno uwarunkowanie geologiczne, jak i atmosferyczne naszej planety. Energia czerpana jest z naturalnych zjawisk występujących w przyrodzie, takich jak wiatr, słońce, fale morskie czy ciepło ziemi. Warto mieć świadomość tego, że odnawialne źródła energii są ratunkiem nie tylko dla naszego środowiska, ale także dla nas samych i przyszłości następnych pokoleń – nieodnawialne źródła energii, takie jak gaz, ropa czy węgiel, kiedyś w końcu zostaną wyczerpane. Wówczas jedyną szansą będzie energia odnawialna.

 

Odnawialne źródła energii posiadają wiele zalet, do których należy m.in. niska szkodliwość podczas eksploatacji oraz możliwość wytworzenia dużych ilości energii, nie wpływając przy tym szkodliwie na środowisko naturalne. Dodatkową zaletą są niskie koszty wytwarzania tego typu energii po uruchomieniu odpowiednich elektrowni. Minusem jest uzależnienie jej pozyskania od aktualnych warunków klimatycznych, takich jak opady czy zmienność dobowa lub sezonowa  promieniowania słonecznego.

 

Odnawialne źródła energii w budownictwie

Coraz bardziej popularne staje się budownictwo wykorzystujące odnawialne źródła energii. Buduje się tzw. domy pasywne, czyli takie, które posiadają bardzo dobre rozwiązania izolacyjne, mające na celu zminimalizowanie zużycia wykorzystywanej energii. Zapotrzebowanie na nią w tego typu budynkach jest mniejsze niż w tych, wznoszonych w tradycyjny sposób. Innowacyjność domów energooszczędnych polega na tym, że mają one niskie zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzewania, w związku z czym roczny koszt ogrzewania jest kilkukrotnie niższy niż w przypadku domów tradycyjnych. Domy pasywne zakładają także możliwość pozyskiwania energii słonecznej. Dlatego taki budynek trzeba dobrze zaplanować już na etapie projektowania – ważne jest usytuowanie budynku oraz odpowiedni dobór okien, by móc pozwolić na tzw. bierne wykorzystywanie energii słonecznej. Należy także wziąć pod uwagę możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych.

 

Odnawialne źródła energii w motoryzacji

Dużą popularnością zaczyna się cieszyć wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w przemyśle motoryzacyjnym. Przykładem mogą być samochody elektryczne zasilane na prąd, które dzięki tego rodzaju napędowi nie emitują szkodliwych spalin do środowiska Zaletami takich samochodów są m.in. mniejsze koszty eksploatacyjne, niższy poziom hałasu w porównaniu do aut spalinowych oraz ograniczenie zanieczyszczenia powietrza (zwłaszcza jeżeli energia potrzebna do naładowania samochodu pochodzi z odnawialnych źródeł energii). Innym przykładem wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w motoryzacji są samochody hybrydowe, które łączą napęd spalinowy z elektrycznym.