Nowe życie starych rzeczy

Dodano: 7 Nov, 2012 / link do strony nadrzędnej Wnętrze

Nowe życie starych rzeczy

Stare buty, kawałek deski, rynny i drewniane palety – wydawać by się mogło, że z tych przedmiotów nie może powstać nic ciekawego. Jednak kreatywność ludzi jest naprawdę nieograniczona – wystarczy przyjrzeć się przedmiotom wykonanym zgodnie z ideą upcyklingu.

 

Upcykling- co to jest?

Upcykling to ponowne wykorzystywanie starych rzeczy do innych funkcji. Takie działanie pomaga ochronić środowisko przed nadmiernym zaśmieceniem. Ciekawy pomysł i profesjonalne wykonanie umożliwia uzyskanie z odpadu nowego, użytecznego i designerskiego przedmiotu! Nowe przedmioty mają wyższą wartość niż surowiec, z którego zostały wykonane.

 

Odkryj potencjał! Drewniane palety

Wdzięcznym materiałem do przerobienia są drewniane palety. Niezbyt estetyczny przedmiot, który zostanie odświeżony i pomalowany na żywy kolor, może stać się oryginalnym stolikiem do kawy, który nada wnętrzu świeżości. Jeśli przymocowane zostaną do niego kółka, można będzie dowolnie go przemieszczać.

 

Innym pomysłem na przerobienie palety jest zrobienie z niej huśtawki. Oszlifowaną paletę zawieś na dwóch sznurach przymocowanych na hakach do sufitu, a otrzymasz wspaniałe miejsce do odpoczynku.

 

Jeśli marzy ci się oryginalna sofa, zwróć uwagę na takie, których stelaż wykonany został z drewna pochodzącego z palet. Oryginalny efekt w całości upcyklingowego przedmiotu uzyskasz obszywając stary materac, poduszki i oparcie używanymi tkaninami. Pamiętaj, że wyrzucając rzeczy, które mogłoby się jeszcze przydać, przyczyniasz się do nadmiernego zaśmiecania środowiska, a także do zużywania zasobów potrzebnych do produkcji energii aby zutylizować te rzeczy.

 

Coś z niczego

Przydatna okaże się również stara walizka. W jej otwartym wnętrzu można zamocować elegancką tapicerkę, a cztery nóżki dopełnią całości, którą będzie nowatorskie siedzisko.

 

Torba z opakowań po kawie? Okazuje się, że nawet takie materiały mogą przysłużyć się do stworzenia szykownej torby na zakupy. Pozszywane ze sobą opakowania tworzą praktyczną i niepowtarzalną siatkę na zakupy.

 

Jeśli chcesz ozdobić swój przedpokój, pomyśl o wykorzystaniu do tego… starych sztućców! Powyginane w różne strony łyżki, widelce i noże, przymocowane do ściany lub deski będą oryginalnym wieszakiem na ubrania.

 

Kwiaty? Posadź je w czajniku albo pustych cegłach!

Stare buty mogą stać się doniczką! Wystarczy, że zasadzisz w nich swoje ulubione kwiaty, tak samo jak przesadza się je do doniczki. W podobny sposób możesz wykorzystać nieużywany czajnik, dzbanek do kawy, a nawet przeciętą na pół piłkę siatkową, która nie nadawała się już do gry.

 

Puste cegły, które nie zostały wykorzystane podczas budowy, mogą stworzyć ogrodową kompozycję przypominającą układankę z klocków. Kwiaty w poukładanych na sobie cegłach ożywią surową konstrukcję.

 

Upcykling  jest modnym sposobem na połączenie kreatywności z ochroną środowiska. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom zmniejsza się ilość odpadów, a także ogranicza zapotrzebowanie na surowce potrzebne do produkcji nowych przedmiotów. Spróbuj samodzielnie stworzyć nowy przedmiot ze starych rzeczy – satysfakcja gwarantowana!

Tagi: